podatek VAT

i

Autor: Pixabay Uwaga! Zmiany formy opodatkowania nie można cofnąć!

Rząd przyjął projekt Slim VAT 3. Czym jest i co oznacza dla podatników?

Rząd przyjął projekt Slim VAT 3. Proponowane w nim rozwiązania dotyczą sankcji VAT oraz wewnątrzwspólnotowego nabywania towarów, a także podwyższenia limitu dla małych podatników z 1,2 miliona złotych do 2 milionów euro. Zmiany wejdą w życie najprawdopodobniej już od 1 kwietnia 2023 roku.

Slim VAT 3. Jakie zmiany czekają podatników?

Rząd, jak informuje serwis Business Insider, przyjął projekt Slim VAT 3. Znajdujące się w nim rozwiązania mają na celu uproszczenie i przyspieszenie rozliczania VAT. Dotyczą one sankcji VAT oraz wewnątrzwspólnotowego nabywania towarów. Natomiast jedną z najbardziej korzystnych zmian dla małych podatników ma być podwyższenie limitu sprzedaży z 1,2 miliona złotych do 2 milionów euro.

Zmiany w zakresie sankcji VAT, jak donosi serwis, są spowodowane wyrokami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który wyraził dezaprobatę dla obowiązujących w Polsce przepisów dotyczących wymierzania przez urzędników automatycznych kar za błędy i oszustwa. Ma to związek z przepisem umożliwiającym nakładanie 20 proc. sankcji VAT na podatników popełniających błędy w rozliczeniach.

Skarbówka, działając na podstawie obowiązującej ustawy o VAT, może nakładać kary na poziomie 30, 20 lub 15 proc. Według prawa europejskiego nie jest to zgodne z zasadą proporcjonalności zapisaną w dyrektywie VAT. Sankcje w Polsce nie są zindywidualizowane, co oznacza, że nie jest brane pod uwagę to, że podatnik nie zawinił, tylko to, że popełnił jakikolwiek błąd. Dlatego też po wprowadzeniu zmian organy podatkowe będą musiały brać pod uwagę okoliczności, w których doszło do zaistnienia nieprawidłowości.

Kolejnym kryterium przed nałożeniem kary na podatnika będzie to, czy po ich zauważeniu podjął działania zmierzające do poprawienia popełnionego błędu. Wysokość sankcji będzie wymierzana do 30 proc., a nie jak miało to miejsce do tej pory, na poziomie 10, 20 lub 30 proc.

Projekt Slim VAT 3, którym zajmie się Sejm i Senat, przewiduje też zmiany w sankcjach (100 proc.) nakładanych za oszustwa. W tym przypadku zadaniem urzędu będzie ocenienie, czy np. niepoprawne rozliczenie VAT było celowym działaniem podatnika lub kontrahenta.

Zmiany zajdą również w przepisach dotyczących odliczenia VAT przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów. Podatnik kupujący towary z Unii Europejskiej musi w ciągu trzech miesięcy otrzymać fakturę od zagranicznego kontrahenta. Wówczas może dopiero odliczyć z niej VAT. Jeśli jednak jej nie otrzyma, to jest zmuszony do zapłacenia odsetek za zwłokę, pomimo iż nie jest to jego wina. Projekt Slim VAT 3, jak donosi serwis, znosi wymóg posiadania faktury, co pozwoli podatek naliczony i należny z tytułu nabycia towarów wykazać w tym samym okresie rozliczeniowym.

Kolejną ważną zmianą będzie podwyższenie limitu sprzedaży dla małych podatników z 1,2 miliona złotych do 2 milionów euro. Dzięki temu podatnicy będą mogli rozliczać VAT według metody kasowej, a także korzystać z rozliczeń kwartalnych VAT.

QUIZ: jak dobrze znasz przysłowia? W tych przysłowiach brakuje nazwy rośliny - wiesz jakiej?

Pytanie 1 z 11
Na początek coś bardzo łatwego. Wstaw nazwę warzywa do przysłowia: Każdy sobie ...... skrobie.
Express Biedrzyckiej - Grzegorz SCHETYNA [25.01.2023]