grypa

i

Autor: Pixabay

Polacy nie chcą się szczepić na grypę. Swoją wiedzę czerpią z mediów społecznościowych

2023-02-01 8:59

W Polsce coraz mniej osób chce się szczepić przeciwko grypie. Wśród przeciwników szczepień znajdują się przede wszystkim osoby młode, które swoją wiedzę o świecie czerpią z mediów społecznościowych. Chętniej preparat przyjmują starsi, których źródłem informacji jest telewizja.

Polacy niechętnie szczepią się przeciwko grypie

Polacy coraz rzadziej decydują się na przyjęcie szczepionki przeciwko grypie. Z sondażu IBRiS, jak donosi PAP, opublikowanego w „Rzeczpospolitej” wynika, że 60 proc. mieszkańców naszego kraju nie chce się szczepić. Natomiast 17,9 proc. uczestników badania deklaruje, że przyjęło preparat, a 18,3 proc. się nad tym zastanawia. Szczepienia na grypę nie cieszą się wśród społeczeństwa dużą popularnością. W ciągu roku decyduje się na to 7-9 proc. obywateli. W tym roku, jak informuje dziennik, te statystyki mogą być jeszcze niższe.

Z sondażu IBRiS wynika, że co czwarta osoba, która przyjęła szczepionkę jest wyborcą opozycji, a kolejne 20 proc. się nad tym zastanawia. Jednakże 54 proc. zwolenników opozycji nie zamierza się szczepić. Natomiast 13 proc. głosujących na Zjednoczoną Prawicę przyjęło preparat, a 26 proc. rozważa taką możliwość, zaś 55 proc. nie jest zainteresowanych.

Szczepionkę przeciwko grypie przyjmują najczęściej osoby między 40. a 49. rokiem życia oraz te powyżej 70. roku życia. Co czwarta z nich ma wyższe wykształcenie, albo jest rodzicem dwójki dzieci, a nie jedynaków. Zwolennicy szczepień swoją wiedzę o świecie czerpią najczęściej z telewizji: TVN (27 proc.), TVN 24 (26 proc.), ale też z TVP (20 proc.)

Szczepieniami nie są zainteresowane głównie osoby do 39. roku życia (80 proc.), mieszkańcy największych polskich miast (66 proc.) oraz rodzice więcej niż trójki dzieci. 72 proc. wśród nich stanowią osoby czerpiące wiedzę o świecie z mediów społecznościowych oraz widzowie Polsatu. Natomiast 79 proc. nie interesuje się polityką.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ: Rozpoznasz państwo po jego kształcie? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Co to za państwo?
Quiz - kształty państw - Polska
Senator Polski 2050 : Będziemy radykalnym centrum, idziemy swoją drogą (Express Biedrzyckiej - Jacek BURY)