Ryglice

i

Autor: Wojciech Gardoń

wiadomości

Ryglice mają nową komunikację autobusową. Gminę obsłużą Koleje Małopolskie

2024-03-03 17:49

Autobusy Kolei Małopolskich od września ubiegłego roku obsługują gminę Tarnów oraz Pleśna. 1 tycznia 2024 r. zawitały też do Lisiej Góry. Teraz taką komunikacją mogą się pochwalić Ryglice. Gmina podpisała już umowę, dzięki czemu od 4 marca pasażerowie będą mogli korzystać z nowych autobusów do Tarnowa.

Władze Ryglic postawiły na swoim i podpisały umowę z władzami województwa. Dzięki temu gmina może się pochwalić nową komunikacją. Chodzi o autobusy Kolei Małopolskich, te same które od ubiegłego roku obsługują gminę Tarnów i Pleśna, a od stycznia – Lisią Górę. Z tym, że do Ryglic też miały zajechać wraz z nowym rokiem. To się nie udało i przygotowania przedłużyły się o trzy miesiące. Teraz jednak wiadomo, że nowa komunikacja będzie tam działać od 4 marca do końca obecnego roku, z możliwością przedłużenia umowy.

- Gmina Ryglice od roku prowadziła rozmowy z Kolejami Małopolskimi i Urzędem Marszałkowskim, aby uruchomić dodatkowe kursy. Oczywiście te kursy są dotowane, z czego się bardzo cieszymy. Dopłacamy ok. 400 tysięcy złotych. Pozostałą część dopłacają Koleje. Będziemy zachęcać mieszkańców, żeby korzystali z tej nowej komunikacji - mówi Paweł Augustyn, burmistrz gminy Ryglice.

Autobusy Kolei Małopolskich będą wykonywać 6 kursów do Tarnowa w dni powszednie, a także 4 w soboty i 3 w niedziele. To pozwoli na uzupełnienie dotychczasowej oferty, ponieważ rozkład jazdy przewoźnika był dość ubogi. Na dodatek autobusy nie kursowały w weekendy.

Tym samym w gminie Ryglice będą funkcjonowały de facto dwie komunikacje: Kolei Małopolskich, a także prywatnego przewoźnika, który obsługiwał pasażerów do tej pory.

W przypadku prywatnego przewoźnika, władze Ryglic postarały się o dofinansowanie, dzięki czemu gmina dopłaca mniej do kursów. Sęk w tym, że, zgodnie z zasadami dotacji, stare autobusy mogą obsługiwać pasażerów tylko po terenie gminy. Mają one więc zabierać mieszkańców okolicznych wsi i dowozić do Ryglic lub Zalasowej, skąd kursują do Tarnowa nowe autobusy Kolei Małopolskich.

To jednak nie oznacza, że dwie komunikacje mają dwa systemy obsługi. Wszystko zostało przygotowane tak, aby zarówno na autobusy Kolei Małopolskich, jak i prywatnego przewoźnika, obowiązywał jeden bilet. Dotyczy to również wspólnych biletów miesięcznych oraz ulg.

- Bilet jest właśnie tak skonstruowany, że jeżeli się kupi u przewoźnika prywatnego, to on będzie również na przesiadkę do Kolei Małopolskich, a później na pociąg. To jest skorelowane. Myślę, że to będzie w granicach 6-7 zł. Inaczej się kształtują bilety do Lisiej Góry, Pleśnej czy gminy Tarnów, które są gminami podmiejskimi. Tymi autobusami jeździ dużo więcej osób niż z gminy Ryglice. Jest to u nas troszkę droższe, ale ważne jest to, że udało nam się to w końcu zorganizować - przekonuje Paweł Augustyn.

Przesiadka z autobusów prywatnego przewoźnika na autobusy Kolei Małopolskich ma się odbywać na rynku w Ryglicach i przystanku w Zalasowej. W planach gminy jest jednak budowa węzła przesiadkowego, który w Ryglicach pojawi się w pobliżu placu targowego i remizy strażackiej, a także powstającego centrum handlowego.

Rozkład jazdy

i

Autor: www.kolejemalopolskie.com.pl
Rozkład jazdy

i

Autor: www.kolejemalopolskie.com.pl

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

„Miś” Barei to kultowy film! Wiesz, kto w nim grał? Dopasuj aktora do roli

Pytanie 1 z 13
W postać prezesa Klubu Sportowego „Tęcza”, Ryszarda Ochódzkiego wcielił się:
Poszkodowani z Rzeszowskich Zakładów Graficznych komentują wyrok Ryszarda P.