Chersoń

i

Autor: Visegrád 24 - Twitter

Rosjanie rozpoczęli ewakuację Chersonia. Mieszkańcy miasta nie wiedzą, gdzie są wywożeni

Rozpoczęła się ewakuacja Chersonia, miasta obwodowego na południu Ukrainy, pozostającego pod zaborem rosyjskim. Mieszkańcy okupowanego Chersonia są przewożeni z prawego na lewy brzeg Dniepru. Wcześniej jednak, aby dostać się na prom, muszą czekać w długich kolejkach. Na drugim brzegu rzeki dowiadują się, gdzie zostaną przewiezieni.

Rosjanie ewakuują mieszkańców Chersonia

Rozpoczęła się ewakuacja Chersonia. Okupujące miasto obwodowe wojska rosyjskie w ostatnich tygodniach zostały odepchnięte o 20-30 kilometrów. Według Siergieja Surowikina, cytowanego przez independent.co.uk, sytuacja może stać się napięta, a Chersoń prawdopodobnie zamieni się w twierdzę, w której Rosjanie będą odpierać ataki chcących odzyskać miasto Ukraińców. Natomiast, jak wynika z informacji Meduzy, szef obwodu anektowanego obwodu chersońskiego Władymyr Sałdo w ubiegłym tygodniu zwrócił się do Władimira Putina o pomoc w przeniesieniu mieszkańców miasta nad Dnieprem do Rosji.

Wczoraj mieszkańcy Chersonia otrzymali od administracji obwodu SMS-y, w których prokremlowskie władze zasugerowały im opuszczenie miasta, jako powód podając możliwy ostrzał wojsk ukraińskich. Cywile dowiedzieli się, że ewakuacja ma nastąpić „tak szybko, jak to możliwe”. Mieszkańcy Chersonia, jak informuje prorosyjski kanał telewizyjny Russia 1, od wczoraj zapełniają promy, a inni czekają w portach na swoją kolej.

Osoby opuszczające Chersoń dopiero na drugim brzegu Dniepru dowiadują się, w jakie miejsca zostaną wywiezieni. Nieoficjalnie wiadomo, że mogą trafić na Krym, do Krasnodaru (Rosja), albo do położonych znacznie dalej rosyjskich ośrodków.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Te filmy rozbudziły wyobraźnię widzów. Czego brakuje w tytule? Seanse w kinie nie wystarczą!

Pytanie 1 z 10
Jakiego słowa brakuje w tytule filmu F.F. Coppoli: "Czas..."?
Ppłk Krzysztof Przepiórka: "Mamy III wojnę światową w pigułce" [Express Biedrzyckiej]

Atak nuklearny ze strony Rosji jest możliwy?

Włącz podcast i posłuchaj eksperta!

Listen to "Putin użyje broni jądrowej? Zachowanie Chin daje do myślenia. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.