Uczeń

i

Autor: Wokandapix/Pixabay/cc0 Uczniowie wracają do szkolnych ławek. Na jak długo?

Przed pierwszym dzwonkiem. Uczniowie wracają do szkół

2021-09-01 12:49

Dziś jeszcze oficjalnie, w galowych strojach, ale od jutra już z plecakami uczniowie w Tarnowie rozpoczną kolejny rok szkolny. Wprawdzie trzeba przestrzegać regulacji sanitarnych, ale zamiast przed ekranem komputera, młodzi ludzie znów mają okazję spotkać się twarzą w twarz z rówieśnikami i nauczycielami. Wielu ma nadzieję, że to potrwa jak najdłużej. Wtórują im nauczyciele, rodzice i psychologowie.

W Tarnowie nowy rok szkolny rozpoczęło w środę w sumie ponad 17,5 tysiąca uczniów. W związku z utrzymującym się zagrożeniem koronawirusem, w placówkach konieczne jest przestrzeganie regulaminów sanitarnych. To między innymi wietrzenie klas, częste mycie i dezynfekcja rąk, a także korzystanie z maseczek ochronnych w przestrzeniach wspólnych. Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przekazują do szkół stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury, termometry oraz środki ochrony osobistej – maseczki, rękawiczki i płyny dezynfekujące.

W formie - jak często ćwiczyć

Ministerialne zalecenie mówi o prowadzeniu w nowym roku szkolnym zajęć wychowania fizycznego na świeżym powietrzu, jeśli tylko będą na to pozwalać warunki atmosferyczne. Rekomendowane jest także szczepienie przeciw COVID-19 dla pracowników szkół oraz uczniów. W Tarnowie placówki oświatowe są przygotowane na ewentualność prowadzenia szczepień przeciwko koronawirusowi. Akcja, która ma ruszyć w drugiej połowie września, będzie dobrowolna. W wyznaczonych pomieszczeniach szczepić będą pracownicy placówek medycznych, pod nadzorem lekarza, którego obecność jest obowiązkowa w przypadku szczepienia dzieci.

Uczniowie przyznają, że czekali na powrót do szkolnych ławek. Jak twierdzą, w trybie nauki stacjonarnej są mniej obciążeni samodzielną pracą. Nauczyciele też przyznają, że bezpośredni kontakt z uczniami to skuteczniejsza forma przekazywania wiedzy. Nauczycielom wtórują z kolei tarnowscy psychologowie, którzy podkreślają, że przymusowa, spowodowana pandemią edukacja zdalna, bardzo negatywnie odbiła się na kondycji emocjonalnej dzieci i młodzieży. Wielu uczniów jeszcze w poprzednim roku szkolnym szukało pomocy w tarnowskich placówkach psychologicznych. Wsparcie oferują między innymi Specjalistyczna Poradnia Profilaktyczno-Terapeutyczna oraz Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Pomocy można szukać również u pedagogów szkolnych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Czy wiesz, ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranem?

Pytanie 1 z 5
Ile czasu przed ekranem mogą spędzać dzieci do 2 roku życia?