Narzędzia

i

Autor: Justyna Świderska W kwietniu w Tarnowie ruszy projekt "Złota Rączka"

Naprawią zawiasy, klamki, uszczelnią drzwi. Rusza projekt „Złota Rączka” [AUDIO]

2021-03-17 8:00

Drobne naprawy w domu mogą być problemem dla osób starszych albo niepełnosprawnych. To z myślą o nich w Tarnowie rusza projekt pod hasłem „Złota Rączka”. Zatrudnieni do niego pracownicy będą pomagać w reperacji uszkodzonych zamków, zawiasów, czy półek. Co ważne, usługa będzie darmowa. Jak będzie można skorzystać z pomocy? Sprawdź!

Projekt pod hasłem „Złota Rączka” ma w Tarnowie wystartować w kwietniu. Dwóch bezrobotnych skierowanych przez Powiatowy Urząd Pracy, w ramach tzw. prac społecznie użytecznych, będzie pomagało starszym albo niepełnosprawnym mieszkańcom uporać się z drobnymi naprawami w domach. Chodzi o proste zlecenia, które nie wymagają fachowej wiedzy hydraulicznej, elektrycznej, czy budowlanej i które można wykonywać bez wymaganych specjalnych zezwoleń czy certyfikatów. Całość ma nadzorować Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie.

POSŁUCHAJ: O projekcie Złota Rączka mówi Sylwia Walaszek-Banuch z MOPS w Tarnowie

- My panów wyposażymy w niezbędne do prowadzenia napraw narzędzia, młotki, gwoździe, wkrętarki, śrubokręty, kleje czy taśmy. Usługa sama w sobie będzie darmowa, ale trzeba się liczyć z kosztami zakupu akcesoriów, niezbędnych do naprawy. Te koszty będzie ponosiła osoba, która o taką pomoc poprosi. Projekt „Złota Rączka” z powodzeniem funkcjonuje w innych miastach i mieszkańcy chętnie korzystają z takiej pomocy. Jednak trzeba przyznać, że zwłaszcza starsze czy niepełnosprawne osoby, mogą mieć kłopot nawet ze znalezieniem firmy czy osoby do pomocy. Słabiej poruszają się w Internecie i dlatego czasami nasi pracownicy pośredniczyli w takich załatwieniach. Projekt ma to ułatwić – mówi Sylwia Walaszek-Banuch, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie.

Jak przygotować rower do sezonu wiosennego

O pomoc będzie można poprosić telefonicznie. Zostanie uruchomiona specjalnie dedykowana temu projektowi infolinia. Jej numer zostanie upubliczniony na początku kwietnia. Tam będzie można zadzwonić i powiedzieć o problemie. Pracownicy MOPS wyślą na miejsce pracownika, który oceni, czy naprawa jest możliwa „od ręki”, czy trzeba wcześniej dokupić jakieś części i dopiero wtedy uda się wykonać pracę.

Pracownicy pomogą wymienić zawiasy lub zamki w drzwiach, w szafach, klamki czy uchwyty, zajmą się uszczelnianiem lub regulacją okien i drzwi, naprawą prowadnic w szufladach, podejmą się zmiany węża lub słuchawki prysznicowej, wymienią żarówkę oraz zawieszą obraz. Terminy wykonywania prac uzależnione będą od zainteresowania programem. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej będzie prowadził zapisy w tym zakresie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Słynne teleturnieje lat 90. Pamiętacie je jeszcze?

Pytanie 1 z 15
"Wielką grę" prowadziła...