Mościckie Centrum Medyczne

i

Autor: Radio ESKA

Mościckie Centrum Medyczne szuka oszczędności. Rozwiązaniem ma być energia odnawialna

Mościckie Centrum Medyczne szuka sposobów na oszczędzenie energii elektrycznej. Rozwiązaniem, które pozwoli zmniejszyć rachunki za prąd, ma być montaż instalacji fotowoltaicznej. Inwestycja jest obecnie w trakcie realizacji. Montowane są panele fotowoltaiczne, a także rozpoczął się rozruch techniczny instalacji. Dzięki temu w kieszeni placówki będzie mogło pozostać nawet 50 tysięcy złotych rocznie.

Mościckie Centrum Medyczne będzie oszczędzać dzięki fotowoltaice

Mościckie Centrum Medyczne przeprowadziło w ostatnich latach kompleksowe prace termomodernizacyjne, które doprowadziły do obniżenia zużycia energii cieplnej o około jedną trzecią. Miało to związek z realizacją strategicznego celu spółki, która zabiega o najwyższą jakość świadczeń, przy jak najmniejszym wpływie na środowisko naturalne. Jednak rosnące ceny energii elektrycznej spowodowały, że placówka musi szukać coraz nowszych rozwiązań. Zużycie prądu w Mościckim Centrum Medycznym w 2022 roku wyniosło około 200 tysięcy kWh.

– Jest to związane z tym, że szereg pomieszczeń wymaga oświetlenia, wentylowania oraz klimatyzacji. A ponieważ eksperci przewidują, że rachunki za prąd będą coraz wyższe, powoduje to konieczność poszukiwania rozwiązań, które zapewnią oszczędności. Jednym z nich jest właśnie fotowoltaika – wyjaśnia Jan Musiał, prezes Mościckiego Centrum Medycznego.

Moc instalacji w placówce oparto o specjalistyczną ekspertyzę, z której wynika, że montaż fotowoltaiki o większej wydajności uniemożliwiają warunki techniczne. Jednak realizacja inwestycji pozwoli na pozyskanie z własnych źródeł od 20 do 30 proc. energii elektrycznej. Będzie to widoczne przy maksymalnym zużyciu prądu, przede wszystkim podczas z korzystania klimatyzacji w miesiącach letnich.

Koszt montażu i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej wyniesie 163 tysiące złotych. Rozruch techniczny powinien uzyskać pełną wydajność już w marcu bieżącego roku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Czwartkowy test z geografii ogólnej. Wynik 12/15 osiągną tylko nieliczni

Pytanie 1 z 15
Lubelskie, dolnośląskie czy małopolskie? Które z tych trzech województw jest najmniejsze?
Ogólnopolski protest pielęgniarek i położnych - Tarnów 2023