Mościckie Centrum Medyczne

i

Autor: Radio ESKA

Mościckie Centrum Medyczne szuka oszczędności. Rozwiązaniem ma być energia odnawialna

2023-02-23 10:52

Mościckie Centrum Medyczne szuka sposobów na oszczędzenie energii elektrycznej. Rozwiązaniem, które pozwoli zmniejszyć rachunki za prąd, ma być montaż instalacji fotowoltaicznej. Inwestycja jest obecnie w trakcie realizacji. Montowane są panele fotowoltaiczne, a także rozpoczął się rozruch techniczny instalacji. Dzięki temu w kieszeni placówki będzie mogło pozostać nawet 50 tysięcy złotych rocznie.

Mościckie Centrum Medyczne będzie oszczędzać dzięki fotowoltaice

Mościckie Centrum Medyczne przeprowadziło w ostatnich latach kompleksowe prace termomodernizacyjne, które doprowadziły do obniżenia zużycia energii cieplnej o około jedną trzecią. Miało to związek z realizacją strategicznego celu spółki, która zabiega o najwyższą jakość świadczeń, przy jak najmniejszym wpływie na środowisko naturalne. Jednak rosnące ceny energii elektrycznej spowodowały, że placówka musi szukać coraz nowszych rozwiązań. Zużycie prądu w Mościckim Centrum Medycznym w 2022 roku wyniosło około 200 tysięcy kWh.

– Jest to związane z tym, że szereg pomieszczeń wymaga oświetlenia, wentylowania oraz klimatyzacji. A ponieważ eksperci przewidują, że rachunki za prąd będą coraz wyższe, powoduje to konieczność poszukiwania rozwiązań, które zapewnią oszczędności. Jednym z nich jest właśnie fotowoltaika – wyjaśnia Jan Musiał, prezes Mościckiego Centrum Medycznego.

Moc instalacji w placówce oparto o specjalistyczną ekspertyzę, z której wynika, że montaż fotowoltaiki o większej wydajności uniemożliwiają warunki techniczne. Jednak realizacja inwestycji pozwoli na pozyskanie z własnych źródeł od 20 do 30 proc. energii elektrycznej. Będzie to widoczne przy maksymalnym zużyciu prądu, przede wszystkim podczas z korzystania klimatyzacji w miesiącach letnich.

Koszt montażu i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej wyniesie 163 tysiące złotych. Rozruch techniczny powinien uzyskać pełną wydajność już w marcu bieżącego roku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Czwartkowy test z geografii ogólnej. Wynik 12/15 osiągną tylko nieliczni

Pytanie 1 z 15
Lubelskie, dolnośląskie czy małopolskie? Które z tych trzech województw jest najmniejsze?
Ogólnopolski protest pielęgniarek i położnych - Tarnów 2023