alkomat

i

Autor: Pixabay

Masz służbowy samochód? Pracodawca będzie mógł kazać ci dmuchać w alkomat

2023-02-10 14:08

Nowelizacja Kodeksu pracy, pod którą 27 stycznia 2023 roku podpisał się prezydent Andrzej Duda, spowoduje, że pracodawca będzie mógł legalnie sprawdzać trzeźwość swoich pracowników. Kontroli tego typu powinni spodziewać się przede wszystkim kierowcy zawodowi, a także osoby, które w czasie pracy korzystają z samochodów służbowych.

Pracodawca będzie mógł sprawdzić trzeźwość każdego pracownika

Nowelizacja przepisów, którą pod koniec ubiegłego miesiąca podpisał prezydent Andrzej Duda, została uchwalona przez Sejm jeszcze na początku grudnia 2022 roku. Wprowadza ona, jak donosi portal motoryzacyjny Auto Świat, szereg zmian odnoszących się do pracy zdalnej, a także możliwość dokonywania przez pracodawcę legalnych kontroli trzeźwości w miejscu pracy. Oznacza to, że pracownicy nie będą mogli odmówić dmuchania w alkomat. Nowelizacja Kodeksu pracy obejmuje nie tylko kierowców zawodowych, ale wszystkich zatrudnionych. Nowe przepisy powinny wejść w życie 14 dni od momentu ich ogłoszenia w dzienniku ustaw.

Dotychczas pracownicy nie mieli obowiązku dmuchania w alkomat. W niektórych branżach, szczególnie związanych z transportem publicznych, badania trzeźwości są wprawdzie od dawna standardem, ale odbywały się do tej pory za zgodą pracownika. Jednakże nowelizacja zapewnia pracodawcy prawo do ich przeprowadzania. Będzie mógł to zrobić, jak zauważa Auto Świat, we własnym zakresie lub za pośrednictwem odpowiedniego organu, np. policji.

Pracodawca według nowych przepisów będzie mógł nie dopuścić do pracy pracownika będącego po spożyciu alkoholu, czyli mającego we krwi od 0,2 do 0,5 promila albo od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm sześc. wydychanego powietrza, lub znajdującego się w stanie nietrzeźwości, czyli mającego powyżej 0,5 promila we krwi albo powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm sześc. wydychanego powietrza. Przeprowadzenie kontroli będzie możliwe nie tylko jeśli stan pracownika będzie wskazywał na spożycie przez niego alkoholu. Pracodawca będzie mógł sprawdzić w ten sposób każdą osobą przebywającą w miejscu pracy.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Znaki zakazu w Polsce. Masz prawo jazdy? Nie skompromituj się

Pytanie 1 z 10
Co oznacza ten znak?
QUIZ. Znaki zakazu w Polsce. Masz prawo jazdy? Nie skompromituj się
P. ZGORZELSKI: TRZECIA KADENCJA PIS TO MÓGŁBY BYĆ KONIEC DEMOKRACJI