Europejskie Centrum Muzyki Pendereckiego Lusławice

i

Autor: Wojciech Gardoń

Lusławice: Europejskie Centrum Muzyki przyjęło orkiestrę z Ukrainy

2022-05-19 13:40

Centrum w Lusławicach koło Tarnowa przyjęło ukraińskich muzyków. Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna „Słobożański” spędzi tam ponad miesiąc. Intensywne próby mają przygotować zespół z Charkowa do koncertów w Polsce i za granicą. Dla wielu członków to pierwsza od początku wojny okazja do grania.

Przez wojnę nie mogli rozwijać swojego talentu. Teraz mają okazję do powrotu. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach będzie gościć ponad pięćdziesięciu członków ukraińskiej orkiestry symfonicznej. W miejscowości koło Tarnowa spędzą ponad miesiąc. W tym czasie będą przygotowywać się do występów. Od początku wojny po raz pierwszy mają możliwość powrotu do bezpiecznej pracy artystycznej. Część koncertów będzie można wysłuchać w Małopolsce. Pozostałe odbędą się w Stanach Zjednoczonych.

– Charków jest w jednej trzeciej zniszczony. Podobnie jak uniwersytet, w którym działa orkiestra. Ci muzycy mieli swoją ostatnią próbę na dwa dni przed bombardowaniami. Kiedy zapytano nas, czy mogliby zostać przyjęci w Lusławicach, byliśmy bardzo zadowoleni. Taka propozycja to dla nas zaszczyt, ale też misja. Dlatego postaraliśmy się o niezbędne środki finansowe. Na szczęście Centrum ma świetne warunki. Członkowie orkiestry będą mogli tu w spokoju i ciszy przygotowywać się do koncertów – mówi Adam Balas, dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Europejskie Centrum Muzyki Lusławice

i

Autor: Wojciech Gardoń

Orkiestra otrzymała pozwolenie na pobyt w Polsce do 20 czerwca. Ze względu na restrykcyjne przepisy po spędzeniu miesiąca w naszym kraju będzie musiała wrócić do Ukrainy. Jednak przez ten czas zagra cykl koncertów charytatywnych na rzecz swojej ojczyzny. Pierwszy z nich odbędzie się właśnie w Lusławicach 28 maja.

– Ten projekt jest dla nas bardzo ważny. Nasz zespół tworzą osoby z różnych miejscowości w Ukrainie. Gdy rozpoczęła się wojna, wrócili do swoich rodzin. Próby odbywaliśmy w Charkowie i to właśnie tam zostały instrumenty. Przez te dwa miesiące nie mieliśmy możliwości ćwiczenia. Po tej przerwie spotkałem się z członkami orkiestry. Wydawało mi się, że wszystko jest jak dawniej. Dopiero potem dotarło do mnie, że to są już zupełnie inni ludzie. Możliwość dalszej pracy jest dla nas wielkim szczęściem – mówi Oleksandr Dvornichenko, dyrektor Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „Słobożański”.

„Słobożański” to jedyna profesjonalna młodzieżowa orkiestra w Ukrainie. Na Europejskim Festiwalu Muzycznym w Kopenhadze została uznana za najlepszą w Europie. Za znaczący wkład w rozwój kultury i wysoki profesjonalizm orkiestra otrzymała status akademickiego zespołu wykonawczego. Pracują w niej najbardziej zdolni młodzi muzycy z całej Ukrainy. W najbliższych dniach wspólnie z Centrum w Lusławicach ustalą program nadchodzących koncertów.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ. Te seriale dla młodzieży kochała cała Polska. Sprawdź, jak dobrze je pamiętasz!

Pytanie 1 z 15
Czym była Sagala, wokół której osnuta była fabuła serialu "Tajemnica Sagali"?
Quiz o starych polskich serialach dla dzieci
Garri Kasparow, legendarny szachista i wróg Putina, mówi „SE”: Może nie zrobiłem dość, by powstrzymać potwora