Roman Ciepiela prezydent Tarnowa

i

Autor: Urząd Miasta Tarnowa (www.tarnow.pl)

„Kto weźmie odpowiedzialność za taki stan rzeczy?” Roman Ciepiela o braku dostawcy energii dla Tarnowa

2022-11-16 8:25

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela skomentował na swoim oficjalnym Facebooku sytuację związaną z brakiem dostawcy energii elektrycznej dla miasta. Na ogłoszony przetarg nie wpłynęła bowiem żaden oferta i został on unieważniony. Samorządowiec zwraca uwagę, że w takie problemy coraz częściej dotykają polskie samorządy.

Roman Ciepiela o braku dostawcy energii elektrycznej dla Tarnowa

Kolejny przetarg na dostawę energii elektrycznej dla Tarnowa na rok 2023 nie przyniósł oczekiwanego rezultatu. Na ogłoszone przez Zarząd Dróg i Komunikacji postępowanie nie odpowiedziała żadna firma, co spowodowało jego unieważnienie. Tarnowski magistrat zapowiedział, że wykonawca zostanie wyłoniony w drodze negocjacji. Zaproszenie do nich otrzymały dwie spółki: Tauron i PGE. Sytuację postanowił skomentować prezydent Roman Ciepiela. Jego zdaniem miasto będzie musiało wydać na energię znacznie wyższą kwotę niż pierwotnie planowało. Oznacza to, że niezbędne będzie szukanie oszczędności kosztem innych wydatków. Przypomniał, że ponad miesiąc temu interweniował w tej sprawie u premiera Mateusza Morawieckiego, ale do tej pory nie uzyskał odpowiedzi.

– W wielu polskich miastach spółki energetyczne nie przystąpiły do przetargu na dostawę energii elektrycznej. W Tarnowie także. Co to oznacza dla instytucji publicznych i mieszkańców? Pogłębianie niepewności. Pomimo dużej podwyżki ceny o ponad 42% zabezpieczyliśmy w projekcie budżetu na 2023 r. wystarczające środki na pokrycie tych wydatków. Łącznie na energię wydamy w ponad 37 mln zł. To bardzo dużo! Musimy w związku z tym oszczędzać na innych wydatkach, bo przecież ogrzewanie i oświetlenie żłobków, przedszkoli, szkół, domów pomocy społecznej, instytucji kultury itp. jest absolutnie niezbędne. Jednak brak chętnych do dostawy prądu to zjawisko nowe i nieprzewidywalne! Kto weźmie odpowiedzialność za taki stan rzeczy? Ponad miesiąc temu interweniowałem pisemnie u Prezesa Rady Ministrów informując o zagrożeniach. Jeszcze nie ma odpowiedzi. Za sześć tygodni kończy się obecna umowa z Tauronem – napisał na swoim oficjalnym Facebooku prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

W analogicznej sytuacji do Tarnowa są m.in.: Jelenia Góra, Suwałki, Legnica, Bydgoszcz, Częstochowa, Piotrków Tryb., Bełchatów czy Jaworzno. W tych miastach pierwszy przetarg na dostawę energii elektrycznej również nie został rozstrzygnięty. W niektórych z nich wykonawcy nie udało wyłonić się nawet w trzecim postępowaniu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ: Rozpoznasz polskie gwiazdy mundiali?

Pytanie 1 z 12
Zaczynamy od łatwego pytania. Kim jest ten piłkarz?
QUIZ: Rozpoznasz polskie gwiazdy mundiali?
Oświadczenie premiera Morawieckiego po eksplozji w Przewodowie