Podróże

Dzięki niemu Tarnów stał się nowoczesnym miastem. Jego pomnik przyciąga tłumy turystów [GALERIA]

2024-05-15 13:38

Tarnów jest jednym z najpiękniejszych miast na mapie Małopolski. Znajduje się w nim wiele wspaniałych zabytków. Jednak nie brakuje również nowych dzieł sztuki, które zachwycają mieszkańców i przyciągają uwagę turystów. W samym sercu Tarnowa, na Rynku, przed Pasażem im. Tadeusza Tertila, można podziwiać pomnik najsławniejszego burmistrza miasta. Mowa rzecz jasna o Tadeuszu Tertilu, który sprawował ten urząd w latach 1907-1923, a za jego rządów Tarnów przeżył jeden z największych rozwojów gospodarczych w swojej historii. Monument przyciąga wzrok odwiedzających gród Leliwitów i jest stałym punktem wycieczek. Jak wygląda pomnik tego wybitnego samorządowca? Sprawdźcie w naszej galerii!

Pomnik Tadeusza Tertila w Tarnowie. Stanął na Rynku w setną rocznicą odzyskania przez miasto niepodległości

Pomnik Tadeusza Tertila, burmistrza Tarnowa w latach 1907-1923, został odsłonięty 30 października 2018 roku w setną rocznicę odzyskania przez miasto niepodległości. Samorządowiec, nazywany przez mieszkańców „burmistrzem niepodległości”, stanął przed swoim domem i pokazuje na umieszczone pod jego nogami cztery najważniejsze inwestycje, które z jego rządów, przeprowadzono w Tarnowie: elektrownię, wodociągi, dworzec kolejowy oraz tramwaj. Rzeźba jest odlewem wykonanym z mosiądzu i posiada prawie naturalną wielkość. Jej autorem jest kielecki rzeźbiarz Arkadiusz Latos. Powstała z inicjatywy Rady Osiedla „Starówka”.

Tadeusz Tertil urodził się 7 września 1864 roku w Sanoku. W 1886 roku przeprowadził się do Tarnowa, gdzie otworzył kancelarię adwokacką, a także podjął pracę w biurze bezpłatnej pomocy prawnej dla ubogiej ludności. Z miastem pod Górą Świętego Marcina wiązał wielkie nadzieje. W 1893 roku związał się z tarnowskim „Sokołem”, a w 1900 roku został jego prezesem. Jego zaangażowanie w życie publiczne miasta sprawiło, że w 1906 roku uzyskał mandat radnego, a rok później, po rezygnacji Witolda Rogoyskiego, rada miasta ogłosiła go nowym burmistrzem.

Tadeusz Tertil swoją pracą dla Tarnowa szybko udowodnił, że mianowanie go burmistrzem było najlepszą decyzją, jaką mogli podjąć radni. Dzięki niemu miasto rozwinęło się gospodarczo. Z inicjatywy samorządowca na ulice wyjechały tramwaje, a ponadto Tarnów wzbogacił się o wodociągi, elektrownię oraz nowoczesny dworzec kolejowy.

Pomnik Tadeusza Tertila, burmistrza Tarnowa [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w naszym kraju?

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Tak wygląda pierwszy tarnowski woonerf