Przywódcy grupy G20 potępili rosyjską inwazję na Ukrainę
Podczas szczytu G20 większość przywódców państw członkowskich grupy potępiła rosyjską inwazję na Ukrainę. Wyraźnie sprzeciwiono się też groźbom użycia w działaniach wojennych broni jądrowej. Ponadto, jak informuje PAP, przywołano rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ z marca 2022 roku, która „w najostrzejszych słowach potępia agresję Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie i żąda od (Rosji) całkowitego i bezwarunkowego wycofania się z terytorium Ukrainy”.
W przyjętej deklaracji odnotowano również, że pojawiły się „inne opinie i odmienne oceny sytuacji oraz sankcji”. Jednakże nie zaznaczono, jakie kraje nie potępiły Federacji Rosyjskiej, będącej również członkiem G20.
– Większość członków stanowczo potępiła wojnę na Ukrainie i podkreśliła, że powoduje ona olbrzymie cierpienie ludzkie oraz nasila istniejące słabości światowej gospodarki, ograniczając wzrost, powiększając inflację, zakłócając łańcuchy dostaw, osłabiając bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe oraz podnosząc ryzyko dla stabilności finansowej – napisano w deklaracji (PAP).
Według agencji Reutera nie wiadomo, jakie stanowisko w sprawie potępienia rosyjskiej agresji na Ukrainę zajęły Chiny i Indie. Większość przywódców grupy G20 podkreśliła jednak, że użycie broni jądrowej i groźby nuklearne są „niedopuszczalne”.
– Niezbędne jest utrzymywanie w mocy prawa międzynarodowego i systemu wielostronnego, który chroni pokój i stabilność. To uwzględnia obronę wszystkich celów i zasad zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych oraz przestrzeganie międzynarodowego prawa humanitarnego – napisano w deklaracji (PAP).
Ponadto środowy program obrad grupy G20 zakłóciło spotkanie kryzysowe obecnych na indonezyjskiej wyspie Bali przywódców państw NATO i Japonii w sprawie eksplozji pocisku, do którego doszło we wtorek na terytorium Polski, w Przewodowie, nieopodal granicy z Ukrainą. W jego wyniku zginęły dwie osoby. Członkowie G20 potępili „barbarzyńskie ataki rakietowe” Rosji na ukraińskie miasta, a także zaoferowali Polsce pomoc w prowadzonym dochodzeniu.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]