Ćwiczenia piłka

i

Autor: Engin_Akyurt/Pixabay/cc0 Pacjenci po COVID-19 będą mogli skorzystać z darmowej rehabilitacji

Ćwiczenia i masaże. Będzie darmowa rehabilitacja na NFZ dla pacjentów po COVID-19 [AUDIO]

2021-04-19 16:07

To dobra wiadomość dla pacjentów, którzy przechorowali COVID-19. Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Zdrowia, będą mogli skorzystać z darmowej, refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, rehabilitacji. Warunkiem będzie skierowanie od lekarza po wykonaniu niezbędnych badań. Lista placówek właśnie powstaje. Na jaką pomoc będzie można liczyć w ramach refundacji? Sprawdź!

Przebycie choroby COVID-19 nie zawsze oznacza koniec walki o powrót do zdrowia. Wielu pacjentów tygodniami, a nawet miesiącami skarży się na kłopoty z koncentracją, duszności, spadek formy czy ból głowy. Wkrótce będą mogli liczyć na pomoc w powrocie do pełnej sprawności. Ministerstwo Zdrowia uruchamia program darmowej rehabilitacji. Nabór placówek właśnie ruszył. NFZ czeka teraz na zgłoszenia podmiotów gotowych prowadzić taką rehabilitację. Po weryfikacji zgłoszeń zostaną opublikowane listy takich miejsc. Rehabilitowany pacjent będzie mógł liczyć na minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych.

POSŁUCHAJ: O rehabilitacji pocovidowej mówi Józefa Szczurek-Żelazko, była wiceminister zdrowia

- Będą to zajęcia z kinezyterapii, fizjoterapia, głównie leczenie ruchem, ćwiczenia zwiększające wydolność, inhalacje, tlenoterapia, ale – co jest niezwykle ważne – w ramach tego projektu będą finansowane również świadczenia z zakresu opieki psychologicznej. Wiemy, że wielu pacjentów po przebyciu choroby COVID-19 ma problemy natury psychologicznej, dlatego niezbędne jest to wsparcie. Dlatego w tych zespołach, które będą się zajmowały pacjentami zarówno w szpitalu, jak i w ambulatorium czy w usługach domowych, będą możliwe usługi psychologiczne, będzie możliwy kontakt z lekarzem – informowała w Tarnowie Józefa Szczurek-Żelazko, była wiceminister zdrowia.

Znowu za szybko. 229 km/h po „esce”!

Darmowe leczenie w ramach programu będzie trwało od dwóch do sześciu tygodni. Skierowanie na nie będzie wystawiał lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą. Za każdy dzień NFZ zapłaci około 200 złotych za pacjenta. Rehabilitacja ma sprawić, że pacjenci szybciej będą wracać do pełni sił po przebyciu COVID-19. Poprawią sprawność oddechową i zwiększą wydolność. Do programu będzie można dołączyć przez rok od zakończenia leczenia związanego z COVID-19.

Nabór podmiotów, które będą realizowały te świadczenia właśnie ruszył. Zainteresowane placówki muszą mieć podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację świadczeń w zakresie rehabilitacji w trybie stacjonarnym lub uzdrowiskowym. Muszą też dysponować odpowiednią kadrą i wyposażeniem. Resort zdrowia liczy, że świadczenia rehabilitacyjne ruszą jeszcze w maju.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Czy spodziewasz się czwartej fali zachorowań na COVID-19?