Barszcz Sosnowskiego

i

Autor: Straż Miejska w Tarnowie (strazmiejska.tarnow.pl) Strażnicy miejscy otrzymują coraz więcej zgłoszeń o rosnącym w Tarnowie Barszczu Sosnowskiego

Na sygnale

Barszcz Sosnowskiego rozrasta się w Tarnowie. Strażnicy miejscy zabezpieczają niebezpieczne miejsca

Tarnowscy strażnicy miejscy otrzymują coraz więcej zgłoszeń dotyczących barszczu Sosnowskiego, rośliny inwazyjnej, której dotknięcie może skutkować poparzeniami drugiego i trzeciego stopnia. W ostatnich dniach mundurowi podjęli interwencje we wskazanych przez mieszkańców lokalizacjach – przy ulicy Tadeusza Romanowicza za kortami tenisowymi oraz Józefa Mehoffera za ogrodzeniem przedszkola. Patrole zabezpieczyły miejsca występowania niebezpiecznej rośliny i prowadzą działania mające na celu usunięcie zagrożenia z przestrzeni miasta.

Tarnów. Strażnicy miejscy walczą z barszczem Sosnowskiego

Straż Miejska w Tarnowie w ostatnich dniach odnotowała dwie interwencje w związku ze zgłoszeniami mieszkańców, którzy zauważyli rosnący w mieście barszcz Sosnowskiego. Funkcjonariusze przypominają, że ta niebezpieczna roślina może osiągać wysokość do 4 metrów, a przeciętnie ma od 100 do 150 centymetrów. Nierzadko bywa ona mylona z koprem lub arcydzięglem i wydziela zapach związków kumarynowych oraz włoski na grubych łodygach, które produkują toksyczną substancję. Ponadto jej cechą charakterystyczną się białe lub lekko różowe kwiatostany, liście o szerokości do 150 centymetrów i długości do 2 metrów, a także fioletowe plamki na łodydze.

– Po kontakcie z rośliną należy jak najszybciej przemyć skórę zimną wodą z mydłem, aby usunąć sok rośliny, unikać słońca do 48 godzin. Promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny. W przypadku poważniejszych objawów jak oparzenia, bąble należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. W razie problemów z oddychaniem niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Zetknięcie z rośliną może spowodować oparzenia II lub III stopnia – ostrzegają funkcjonariusze Straży Miejskiej w Tarnowie.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Zaskakując odkrycie w krypcie Ostrogskich w Bazylice Katedralnej w Tarnowie [GALERIA]

Quiz. „Rambo”, „Commando”, „Szklana pułapka”. Jak dobrze pamiętasz filmy akcji ery VHS?

Pytanie 1 z 10
Kim był John Matrix, w którego w filmie „Commando” wcielił się Arnold Schwarzenegger?
Najmniejsza sala kinowa w Nowym Sączu