Tu nie ma nic - Krystian Janik

i

Autor: Justyna Świderska Najnowsza powieść tarnowskiego autora

Alkohol, przemoc i... Tarnów. Nowa powieść Krystiana Janika [AUDIO]

2022-05-12 9:50

W fikcyjnej, podtarnowskiej miejscowości Odchylice, nie dzieje się nic. Jest marazm, brak perspektyw i morze wysokoprocentowych trunków. Czy to może być temat na powieść? Tarnowski prozaik, felietonista i dziennikarz – Krystian Janik, pokazuje, że tak. O swojej najnowszej książce „Tu nie ma nic” opowie podczas spotkań w ramach Tygodnia Bibliotek.

Po nieudanej – jego zdaniem - próbie pisania poezji, Krystian Janik zajął się pisaniem prozy. Spod jego pióra wyszły dotychczas dwie książki: kryminał historyczny „Pomsta. Opowieść z dziejów miasta Tarnowa” (2018), oraz „Tu nie ma nic” - powieść obyczajowa, nazywana też „alkoholową”, bo napoje wyskokowe są jednym z motorów napędowych dla bohaterów tej opowieści. Mieszkańcy fikcyjnej miejscowości Odchylice żyją dzień za dniem. Nie widząc dla siebie perspektyw, pozwalają się nieść życiu, naznaczonemu nałogami, przemocą i poczuciem beznadziei.

POSŁUCHAJ: Krystian Janik - prozaik, felietonista, dziennikarz, autor powieści "Tu nie ma nic"

- Alkohol, piłka nożna i kobiety - to są dla mnie trzy najbardziej atrakcyjne tematy. Nie chciałem pokazywać męskiego punktu widzenia, więc spora część narracji prowadzona jest z pozycji kobiety po pięćdziesiątce, która przeżywa swoisty rodzinny dramat. Miejscowość Odchylice, w której toczy się akcja powieści, zawiera w sobie elementy, jakie znajdziemy w każdej z gmin. Mamy tu też negatywną wizję Tarnowa, ale nie dlatego, że nie lubię tego miasta, tylko dlatego, że bohaterowie powieści nie widzą dla siebie perspektyw związanych z Tarnowem i przedstawiają miasto w taki sposób. Kilku bohaterów, szczególnie w tych partiach, gdzie narratorem jest Jacek, miało swoje pierwowzory. Kilka historii, które wydarzają się w książce, naprawę się wydarzyło. Niektóre wcześniej, niż toczy się akcja, ale na potrzeby powieści, przeniosłem je w czasie – mówi autor Krystian Janik.

Strzały pod Wyszkowem. Mężczyzna, który miał zabić żonę i teściową, zatrzymany przez policję

W powieści „Tu nie ma nic” Krystian Janik stworzył obraz rodziny z problemem alkoholowym, aby czytelnik śledząc losy bohaterów poczuł, że wchodzi do cudzego domu, w cudze buty, był biernym obserwatorem przyglądającym się dramatowi rodziny. Pokazane sytuacje wydarzają się każdego dnia, w wielu miejscach w całej Polsce. Ciężkość fabuły równoważą komediowe epizody, które mają rozładować napięcie i sprawić, że czytelnik nie zostanie przytłoczony nadmiarem negatywnych odczuć. Z kolei mieszkańcy Tarnowa z łatwością rozpoznają i odnajdą w powieści szereg realnie istniejących miejsc, ulic i obiektów.

Czy bohaterowie przeżyją przemianę? Czy zmienią swoje życie? Jaki związek ma kontynuacja powieści z udziałem polskiej reprezentacji piłki nożnej w mundialu w Katarze? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie podczas kolejnych spotkań autorskich z Krystianem Janikiem. Pierwsze odbędzie się 12 maja o godzinie 18:00 w Czytelni Czasopism Bieżących MBP przy ul. Krakowskiej 4. Kolejne w piątek (13 maja) o 17:00 w Bibliotece Pedagogicznej przy ulicy Nowy Świat 30 w Tarnowie. Wydarzenia zorganizowano z okazji XIX edycji ogólnopolskiego programu „Tydzień Bibliotek”, odbywającego się w dniach 8-15 maja 2022 roku pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Wstęp na spotkania jest wolny.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Co to za piosenka? Rozpoznaj piosenki po emotkach!

Pytanie 1 z 10
Jaki tytuł ma ta piosenka?
Jaka to piosenka?