Galeria Miejska BWA, Muzeum Okręgowe, Muzeum Diecezjalne, Tarnowskie Centrum Kultury, Tarnowskie Centrum Informacji, Akademia Nauk Stosowanych, Centrum Sztuki Mościce, Galeria Baza, Galeria Bema 20 i Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej a także Zespół Szkół Plastycznych. Wszystkie te instytucje włączyły się w organizację tegorocznej Nocy Muzeów w Tarnowie. Dołączyli do nich również prywatni kolekcjonerzy, którzy pokażą swoje zbiory. Przez dwa dni, w piątek i sobotę (13 i 14 maja) będzie można zwiedzać w niecodziennej – wieczorowej porze. Placówki będą otwarte od 17:00 do 22:00. W programie są wystawy, wernisaże, spotkania z artystami, koncerty, kino plenerowe, słuchowiska ilustrowane, a nawet pająki, nietoperze, opowieści o duchach i dybukach.
- Już w piątek, 13 maja, o godzinie 17:00 Galeria Miejska BWA zaprasza do siedziby na Dworcu PKP. Tam zaplanowano wernisaż wystawy: Andrii Kovalenko „Wiosenne impresje”. Pokazane zostaną prace z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej. Wydarzeniu będzie towarzyszył recital muzyczny. W Centrum Sztuki Mościce można oglądać wystawę „Miodem płynące” Stanisława Bracha, oraz wystawę plenerową „Sudan”. Z kolei w Galerii Bema 20 o 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy prac Juliusza Gzyla „(nie)porządek”. Chętni będą mogli zajrzeć do tarnowskiego „plastyka”. Tam oprowadzanie po szkole, będzie można zobaczyć prace dyplomowe, a o 21:00 zaplanowano kino plenerowe – zaprasza Ewa Łączyńska – Widz, dyrektorka Galerii Miejskiej BWA w Tarnowie.
Muzeum Diecezjalne w Tarnowie też otwiera się na gości. Zwiedzającym zostaną udostępnione wszystkie przestrzenie, między innymi Galeria Sztuki Średniowiecznej, która jest największą chlubą Muzeum. Pokazana zostanie kolekcja Olgi Majewskiej, kolekcja Norberta Lippóczego, Bronisława Usarza, „Chleb życia” oraz niespodzianki. Noc Muzeów w Muzeum Diecezjalnym przy Pl. Katedralnym w sobotę (14 maja) od 17:00 do 22:00.
Na nocne zwiedzanie zaprasza też Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Z okazji Nocy Muzeów placówka udostępni zwiedzającym sześć swoich placówek. Najdalej wysunięta to Zamek w Dębnie. Tam w sobotę (14 maja) zaplanowano zwiedzanie przy muzyce, żywy obraz historyczny i wypatrywanie Białej Damy. Z kolei w Tarnowie na chętnych będą czekać wszystkie muzealne oddziały. W Galerii Panorama pokazywana jest Panorama Siedmiogrodzka, natomiast w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci przy Mościckiego przygotowano zwiedzanie, zabawy plastyczne i zagadki. W Muzeum Etnograficznym w sobotę już od 9:00 będzie trwał IV Dzień Hetmański. Można zajrzeć także do Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, oraz wdrapać się na ratuszową wieżę. To jedyne miejsce, na które obowiązują bilety wstępu.
Tarnowskie Centrum Informacji w sobotę o godzinie 19:00 zabierze chętnych na spacer po Starym Cmentarzu przy ul. Narutowicza. Zbiórka przy bramie tej najstarszej tarnowskiej nekropolii. Z kolei o 21:00 na wędrówkę po Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Szpitalnej zaprasza Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej. Tu chętni także zbiorą się przed bramą cmentarza. W Amfiteatrze Letnim przy ulicy Kopernika o 21:00 i 21:35 odbędzie się słuchowisko ilustrowane „Kocham! Tarnów”. W razie niepogody pokaz zostanie przeniesiony do Piwnic TCK przy Rynku 5. Szczegółowy program wszystkich wydarzeń tegorocznej Nocy Muzeów w Tarnowie znajdziecie TUTAJ.
Polecany artykuł:
Ciekawostką tej edycji Nocy Muzeów w Tarnowie jest specjalna propozycja dla gości z Ukrainy, którzy przebywają w Tarnowie i regionie. Dzięki wsparciu wolontariuszy mówiących po ukraińsku, zorganizowane zostanie dla nich specjalne oprowadzanie po tarnowskiej Nocy Muzeów. Zaplanowano dwie tury: w piątek, 13 maja i w sobotę, 14 maja o godzinie 17:00. Zbiórka przy Punkcie informacyjnym dla osób z Ukrainy, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]