Sztuczne ognie

i

Autor: RahulPandit/Pixabay/cc0 Fajerwerki są piękne, ale i niebezpieczne

Źle użyte mogą być ŚMIERTELNIE groźne. OSTROŻNIE z fajerwerkami

2021-12-31 12:00

Trudno sobie wyobrazić ostatnią noc roku bez sztucznych ogni rozbłyskujących na niebie. Świetlny spektakl jest obowiązkowym elementem każdej nocy Sylwestrowej. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność podczas odpalania fajerwerków, aby w Nowym Roku mieć tylko dobre wspomnienia. Na co zwrócić uwagę?

Ostrożnie z fajerwerkami w Sylwestra

Zanim je odpalimy przeczytajmy instrukcje. Nie dawajmy ich dzieciom. Przed sylwestrowymi szaleństwami tarnowscy policjanci apelują o rozwagę i ostrożność przy świętowaniu nadejścia Nowego Roku z użyciem fajerwerków. Chwila zabawy może się skończyć poważnymi obrażeniami. Nie kupujmy ich z niepewnych źródeł. Gdy już odpalamy fajerwerki róbmy to z dala od budynków, pojazdów i ludzi. Rzucanie petard pod nogi czy do kieszeni kurtek spotka się ze zdecydowaną reakcją służb.

- Pamiętajmy, że prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. W większości gmin wprowadzono okresowe ograniczenia w stosowaniu materiałów pirotechnicznych. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w okresie objętym zakazem ich stosowania, zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych wydaje właściwy wójt, burmistrz lub prezydent miasta - czytamy w komunikacie Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji.

Do bezpiecznego odpalania sztucznych ogni najlepiej więc wybrać otwartą przestrzeń i postępować zgodnie z instrukcją. Ważne żeby zachować bezpieczną odległość po zapaleniu lontu. Nigdy też nie należy się pochylać nad ładunkiem, to może doprowadzić do tragedii.

Zwracajmy też uwagę na zwierzęta. Dla czworonogów głośny huk wystrzałów jest bardzo stresujący, może nawet powodować ból.

Polecany artykuł:

Przetańczyć całą noc?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

Quiz. Pamiętasz, co wydarzyło się w 2021 roku? Wynik minimum 10/15 to obowiązek

Pytanie 1 z 15
Słynna wypowiedź o "cnotach niewieścich" padła z ust:
Stranger Things 4, Skazana, Euforia 2 [NOWOŚCI Netflix, Player, HBO] | ESKA XD - Hotplota #39