Wydarzenia

Z Kopyta na Brzankę – charytatywny Rajd Pieszy Fundacji ISKIERKA

2023-10-13 14:35

Bingo, Walentyna, Atena, Wicher, Eduardo i Ekwador. To konie, które wezmą udział w charytatywnym, pieszym Rajdzie Fundacji Iskierka „Z kopyta na Brzankę”. Wydarzenie ma promować budowanie dobrych relacji ze zwierzętami. Będzie też okazją do wsparcia działań Fundacji.

Zaczęło się od wspólnej pasji jeździeckiej. Założyciele Fundacji ISKIERKA z Lubaszowej nieopodal Tuchowa, poznali się w stajni. Wspólną pasję przekuli w pomysł na życie, ale zamiast tylko jeździć konno, postanowili lepiej poznać konie, które są według nich niezwykłymi zwierzętami o bardzo wrażliwych emocjach. Obecnie pod opieką Fundacji znajduje się 18 koni, które mają za sobą trudne doświadczenia. Pod okiem behawiorystów doszły do siebie, a teraz pomagają ludziom, uczestnicząc w warsztatach.

- Ciągle za mało mówi się w szkółkach jeździeckich o tym, jak piękne i wrażliwe są to zwierzęta. Dzieci uczą się jazdy, jak „na maszynach”, a to bardzo krzywdzące. My skupiamy się na nawiązaniu relacji i więzi z tymi końmi. A one potrafią się odwdzięczyć. Można robić z nimi wiele wspaniałych rzeczy, przebywając z nimi, a nie tylko jeżdżąc na nich. Niewiele osób wie, że konie, podobnie jak ludzie, cierpią na depresję i też potrzebują terapii. Paradoksalnie, właśnie te zwierzęta, które najbardziej potrzebują pomocy, są najchętniej wybierane w stajniach, bo są potulne i zrezygnowane. Nie tak to powinno wyglądać, my pokazujemy coś zupełnie innego – mówi Ewelina Haraf, prezes Fundacji Iskierka.

POSŁUCHAJ organizatorek Rajdu "Z Kopyta Na Brzankę"

Na czym polegają zajęcia prowadzone w Fundacji będzie można się dowiedzieć podczas pierwszego Rajdu Charytatywnego pod nazwą „Z Kopyta na Brzankę”. Wydarzenie ma przybliżać działalność Fundacji i pokazywać budowanie dobrych relacji ze zwierzętami. Nie tylko końmi, bo Fundacja pracuje również z psami oraz rogatymi zwierzętami domowymi, jak kozy, owce i krowy. Więcej o działalności Fundacji przeczytacie TUTAJ.

Charytatywny Pieszy Rajd „Z Kopyta na Brzankę” będzie również okazją do dorzucenia cegiełki na zimowe utrzymanie koni. Organizatorzy chcą zebrać dodatkowe fundusze na siano, które pozwoli na wykarmienie 18-tu podopiecznych. Zbiórka uczestników Rajdu w niedzielę, 15 października, o godzinie 9:40 przy źródełku św. Antoniego nieopodal Zgromadzenia oo. Redemptorystów w Lubaszowej. Stamtąd chętni powędrują wraz z końmi pod wieżę widokową na Brzance, gdzie od godziny 10:40 przewidziano szereg atrakcji. Nie zabraknie wykładu o relacjach z końmi, będą gry i zabawy dla najmłodszych oraz leśne warsztaty dla rodzin. Wydarzenie poleca Radio Eska.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Quiz o polskich przysłowiach kulinarnych. Sprawdź, jak dobrze je znasz!

Pytanie 1 z 10
Jaki kto do jedzenia, taki...