Dwór w Dołędze. W XIX wieku spotykali się w nim najsławniejsi polscy poeci
Dwór w Dołędze jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów na mapie Małopolski. Powstał w połowie XIX wieku, w 1848 roku, a jego pierwszymi mieszkańcami byli Maria Pikuzińska, córka Juliana i Justyny Pikuzińskich, pierwszych właścicieli wsi, i jej mąż Aleksander Günther. Warto odnotować, że wcześniej istniał w tym miejscu inny dwór, w którym mieszkał Teofil Pikuziński, brat Marii, który zginął w czasie rzezi galicyjskiej. Dwór pełnił ważną rolę podczas powstania styczniowego. Po śmierci Aleksandra dworem zajmował się jego syn Władysław Günther, ożeniony z Zofią Podhorodecką, a następnie jego szwagier Franciszek Wolski, mąż Ludwiki Güntherówny. Wówczas gościli we dworze najsławniejsi polscy artyści, m.in. Adam Asnyk, Włodzimierz Tetmajer, Tadeusz Miciński, Stanisław Wyspiański, Lucjan Rydel, Tadeusz Boy-Żeleński czy Jacek Malczewski.
Dwór w Dołędze odegrał również istotną rolę podczas operacji Most II i Most III z czasów II wojny światowej. W okresie PRL-u majątek został upaństwowiony. Obecnie dwór pełni funkcje muzealne. Znajduje się w nim oddział Muzeum Ziemi Tarnowskiej w Tarnowie. Dwór jest również częścią szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego. Jak wygląda to wyjątkowe miejsce? Sprawdźcie w naszej galerii.
Dwór w Dołędze. To jeden z najpiękniejszych budynków w Małopolsce [GALERIA]
Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl