Podróże

Najpiękniejsze dwory w Małopolsce. To perły architektury na mapie województwa! [GALERIA]

Polska jest krajem, który wyróżnia się na tle całego świata ogromną ilością zabytków. Śmiało można nazwać ją krainą zamków, ale nie należy zapominać, że właśnie na naszych ziemiach znajduje się mnóstwo dworów. Przed wybuchem II wojny światowej na terenie dawnej Rzeczpospolitej było blisko 22 tysiące takich obiektów. Do dziś przetrwało ich zaledwie 250. Natomiast z 12 tysięcy dworów na terenie dzisiejszej Polski pozostało 2800 budynków, z czego aż 2 tysiące z nich popadło w ruinę, a ich uratowanie nie jest już możliwe. Najpiękniejsze dwory są położone w Małopolsce. Przygotowaliśmy galerię, w której znajdziecie te, które warto zobaczyć!

Najpiękniejsze dwory w województwie małopolskim. To prawdziwa gratka dla turystów!

Małopolska jest regionem niezwykle bogatym w zabytki i atrakcje turystyczne. Na terenie województwa, oprócz wspaniałych zamków, możemy znaleźć również mnóstwo pięknych dworów i pałaców, będących tym, co wyróżnia naszą historię i kulturę. Kiedyś zamieszkiwała w nich szlachta, magnateria, a także wiele znamienitych postaci historycznych, w tym znakomitych artystów. Dzisiaj większość z nich popadło w ruinę, a te, które przetrwały stanowią własność prywatnych właścicieli lub należą do majątku gminnego. Niektóre zaadaptowano na muzea, ośrodki kultury, szkoły czy domy mieszkalne. Jednak wciąż są nierozerwalną częścią naszego dziedzictwa.

Przygotowaliśmy galerię, w której znajdziecie wybór najpiękniejszych dworów położonych na terenie województwa małopolskiego. Warto zobaczyć te urokliwe budynki i mieć je na uwadze, kiedy planujemy weekendowy wyjazd czy zwiedzanie Małopolski. Obok zamków i zabytkowych kościołów, są one jednymi z najwspanialszych obiektów, które możemy podziwiać w tej części Polski.

Najpiękniejsze dwory w Małopolsce. Te miejsca powinien zobaczyć każdy turysta! [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w naszym kraju?

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl