Podróże

To jedyny taki kościół w Małopolsce. Zbudowano go z murów średniowiecznego zamku [GALERIA]

2024-05-08 15:03

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje się przy ulicy Bernardyńskiej 13 w Tarnowie. Zabytkowa budowla powstała w drugiej połowie XVIII wieku dzięki fundacji Barbary i Pawła Sanguszków. Przed rozpoczęciem budowy książę Janusz Aleksander Sanguszko pozwolił tarnowskim bernardynkom na zabranie cegieł z popadającego w ruinę Zamku Tarnowskich na Górze Świętego Marcina, który był już wówczas opuszczony, a jego mieszkańcy urzędowali w drewnianym dworku na Gumniskach. Dzięki zamkowym ruinom wzniesiono kościół, który początkowo znajdował się poza obrębem murów miasta.

Małopolska. Ten tarnowski kościół zbudowano z ruin XIV-wiecznego zamku

Na początku XVIII wieku Zamek Tarnowskich na Górze Świętego Marcina został opuszczony przez jego zarządców, którzy przenieśli się do drewnianego dworu w Gumniskach. Średniowieczna budowla, wzniesiona w latach 1328-1331 przez kasztelana krakowskiego Spicymira herbu Leliwa, popadała w coraz większą ruinę. W 1747 roku książę Janusz Aleksander Sanguszko postanowił wspomóc tarnowskie bernardynki, które planowały budowę kościoła. Pozwolił im na zabranie niszczejących murów, które w kolejnych latach przyczyniły się do wzniesienia świątyni.

Budowę barokowego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego rozpoczęto w 1752 roku. Jako miejsce wybrano obszar poza obrębem murów miejskich, gdzie dotychczas znajdowała się drewniana świątynia. Prace były możliwe dzięki fundacji Barbary i Pawła Sanguszków, a kościół pierwotnie przeznaczono dla tarnowskich bernardynek, które od XVI wieku prowadziły w mieście klasztor pod wezwaniem św. Barbary. Budowla została oddana do użytkowania siostrom bernardynkom w 1776 roku. Jednak w 1781 roku cesarz Józef II wydał dekret, który skasował konwent bernardynek, a w 1789 roku do świątyni przeniesiono ojców bernardynów, przebywających do tej pory przy kościele Matki Boskiej Śnieżnej. W 1828 roku kościół ponownie konsekrowano i nadano mu obecne wezwanie.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Tarnowie [GALERIA]

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w naszym kraju?