Podróże

To jedna z najpiękniejszych willi w Małopolsce. Wiszą w niej portrety Karola Szymanowskiego, które namalował Witkacy [GALERIA]

2024-04-05 12:52

Małopolska jest wyjątkowym regionem na mapie Polski. Na jej terenie znajdują się liczne zamki, kościoły, pałace, dwory czy wille. Na tle tych ostatnich niewątpliwie wyróżnia się willa „Atma” w Zakopanem, w której w latach 30. XX wieku mieszkał Karol Szymanowski, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów i pianistów. Obecnie znajduje się tam muzeum, w którym są gromadzone pamiątki po tym artyście. Jak wygląda to wyjątkowe miejsce? Sprawdźcie w naszej galerii.

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem. To jedyne takie miejsce w Polsce!

Willa „Atma” jest jednym z najpiękniejszych tego typu miejsce nie tylko w województwie małopolskim, ale również w skali całego kraju. Budowlę wzniesiono w 1895 roku w stylu zakopiańskim z inicjatywy Józefa Kasprusia-Stocha. Przez pierwszy okres swojej działalności pełniła funkcję pensjonatu. Jej nazwa zaczerpnięto z sanskrytu. Oznacza ona „duszę”. Obecnie mieści się w niej Muzeum Karola Szymanowskiego, będące jedyną placówką w Polsce, w której są gromadzone pamiątki po tym wybitnym kompozytorze, pianiście i pisarzu. Znajduje się pod adresem Kasprusie 19 w Zakopanem.

Karol Szymanowski mieszkał w „Atma” w latach 1930-1935. W listopadzie opuścił zakopiański pensjonat i wyjechał na leczenie do sanatorium w Szwajcarii. Dwa lata później zmarł w Lozannie. Krystyna Dąbrowska, siostrzenica i spadkobierczyni kompozytora, zainicjowała stworzenie w Zakopanem muzeum poświęconego jego pamięci. W latach 1972-1974 pisarz i publicysta Jerzy Waldorff zbierał fundusze na zakupienie „Atmy”. Kiedy to się udało, willa została przekazana Muzeum Narodowemu w Krakowie. Remont budynku trwał dwa lata. Wczesną wiosną 1976 roku zainaugurowała swoją działalność jak muzeum. Zwiedzającym udostępniono pomieszczenia, które zrekonstruowano na podstawie opisów i zdjęć z okresu, w którym przebywał w niej Szymanowski. Udało się wiernie odtworzyć gabinet artysty, a pozostałe wnętrza urządzono w klimacie dwudziestolecia międzywojennego.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w XXI w willi „Atma” była inauguracja Roku Karola Szymanowskiego, która miała miejsce 29 marca 2007 roku. Wówczas do budynku wróciły dwa portrety kompozytora namalowane przez Stanisława Ignacego Witkiewicza. Do 1936 roku stanowiły one oryginalne wyposażenie willi. W latach 2011-2013 w Muzeum Karola Szymanowskiego przeprowadzono generalny remont i modernizację.

Warto odnotować, że w zbiorach muzealnych znajduje się gablota z ekspozycją odznaczeń, które przyznano kompozytorowi. Są to: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Gwiazda Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Wawrzyn Akademicki (odznaczenie Polskiej Akademii Literatury), Order (Kawaler) Legii Honorowej (Francja), Miniaturka Legii Honorowej, Komandoria Orderu Świętego Sawy (Jugosławia), Miniaturka Orderu św. Sawy, Order Korony Włoch, Order „Zasłużony Kulturze” (Rumunia) oraz Złoty Krzyż Zasługi.

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem [GALERIA]

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w naszym kraju?