Podróże

To jedna z najpiękniejszych małopolskich willi. Przed wojną było w niej kultowe sanatorium [GALERIA]

2024-06-21 14:35

Małopolska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów w Polsce. Na mapie województwa znajduje się mnóstwo zamków, rezydencji magnackich, kościołów, kapliczek, pałaców, dworów czy dzwonnic. Nie brakuje również wspaniałych domów, nierzadko położonych w niezwykle malowniczych miejscach. Jednym z nich jest willa „Danusia” w Szczawnicy, mieście uzdrowiskowym w powiecie nowotarskim. Jak wygląda to wyjątkowe miejsce? Sprawdźcie w naszej galerii.

Willa „Danusia” w Szczawnicy. To jeden z najpiękniejszych domów w Małopolsce

Zabytkowa willa „Danusia” w Szczawnicy jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów w województwie małopolskim. Znajduje się przy placu Dietla, na stoku Bryjarki. Wejście do budynku jest usytuowane od ulicy Języki, prowadzącej do sanatorium „Budowlani”. Willa została wzniesiona pod koniec XIX wieku, w 1899 roku i początkowo nosiła nazwę „Ukrainka”. W jej pobliżu powstała bliźniacza willa – „Janina”. Budynki były własnością Walerego Eljasza-Radzikowskiego i jego syna Stanisława, który sprzedał je w 1909 roku. W kolejnych latach drugi z domów rozebrano.

W willi „Ukrainka” przez pewien czas mieszkał Karol Kozubski, pierwszy dyrektor szczawnickiej elektrowni, którą wybudowano w 1932 roku. Przed II wojną światową w willi mieściło się popularne sanatorium. Po opuszczeniu Polski przez niemieckiego okupanta, nazwę „Ukraina” zmieniono na „Danusia”. Wówczas przejęło ją „Państwowe Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Szczawnica”. Obecnie znajduje się w niej hotel należący do Przedsiębiorstwa „Uzdrowisko Szczawnica” SA.

Willa „Danusia” w Szczawnicy. Przed wojną mieściło się w niej sanatorium, a obecnie hotel [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w naszym kraju?

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Powstaniec jak postać z muralu Banksy'ego. Powstanie Warszawskie na makiecie