Podróże

To jedna z najsławniejszych willi w Małopolsce. Obok niej wzniesiono grób polskiego poety [GALERIA]

Małopolska jest regionem, w którym znajduje się mnóstwo zabytkowych budynków. Wiele z nich posiada unikatową historię i wzbudza ogromne zainteresowanie zarówno mieszkańców województwa, jak i przyjezdnych z innych części kraju. Zachwycają się nimi również zagraniczni turyści. Jednym z takich obiektów jest willa „Harenda” w Zakopanem, będąca domem rodzinnym młodopolskiego poety Jana Kasprowicza. Jak wygląda to niepowtarzalne miejsce? Sprawdźcie w naszej galerii!

Willa „Harenda” w Zakopanem. Mieszkał w niej Jan Kasprowicz

Willa „Harenda” została wzniesiona na zboczach Gubałówki w 1920 roku przez Jana Klusia-Fudalę. Początkowo miała być pensjonatem, ale historia napisała dla niej inny scenariusz. Pierwszą właścicielką willi była angielska malarka Winifred Cooper, która w 1923 roku odsprzedała ją Janowi Kasprowiczowi, jednemu z najwybitniejszych poetów, dramaturgów i krytyków literackich z okresu Młodej Polski. Artysta zapłacił za nią pieniędzmi zarobionymi na tłumaczeniu dzieł Williama Szekspira (500 funtów szterlingów). Willa stała się domem rodzinnym Kasprowicza, a jej nazwa została zainspirowana gospodą „Pod Arendą”, położoną w Czarnowąsach pod Opolem, w której poeta bywał w czasach szkolnych w 1881 roku. „Arenda” przekształciła się w „Harendę” za sprawą dodania do oryginalnej nazwy gospody góralskiego przydechu „h”.

Jan Kasprowicz mieszkał w nowym domu zaledwie trzy lata, bowiem zmarł w 1926 roku. Kilka lat później, w 1933 roku, wdowa Maria Kasprowicz, Kornel Makuszyński i Leopold Staff wystarali się, aby w pobliżu willi powstało granitowe mauzoleum, do którego przeniesiono prochy poety. Projekt grobowca przygotował Karol Stryjeński. W 1950 roku wdowa przekształciła willę w muzeum Kasprowicza, a w 1964 roku zawiązało się przy nim Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza. Obecnie willa „Harenda” wciąż funkcjonuje jako biograficzno-literackie młodopolskiego artysty.

Willa „Harenda” w Zakopanem. To jeden z najpiękniejszych domów na Podhalu [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w naszym kraju?

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Pochód Lajkonika 2024 w Krakowie