Podróże

To jeden z najstarszych kościołów w Małopolsce. Kiedyś znajdował się przy nim szpital [GALERIA]

2024-05-08 15:01

Małopolska jest regionem, w którym znajduje się mnóstwo malowniczych kościołów, kunsztownych cerkwi, staropolskich dworów, wspaniałych willi, gustownych pałaców, urokliwych skansenów czy monumentalnych dzwonnic. Spośród wielu zabytków w województwie warto wyróżnić wyjątkowo piękny drewniany kościół św. Leonarda w Wojniczu w powiecie tarnowski, należący do parafii św. Wawrzyńca. Jak wygląda ten nieocenionej urody budynek? Sprawdźcie w naszej galerii!

Kościół św. Leonarda w Wojniczu. To jedna z najpiękniejszych drewnianych świątyń w Małopolsce

Kościół św. Leonarda w Wojniczu jest jednym z najstarszych w Małopolsce. Anonimowe zapiski z 1904 roku wskazują, że pierwsza świątynia miała powstać w tym miejscu w XII wieku, około 1112 roku. Przy kościele w wiekach dawnych funkcjonował szpital dla ubogich, o którym wspomina choćby biskup Jan Lutkowic w dokumencie z 1465 roku. Źródła mówią, że do szpitala przynależało gospodarstwo, w którym znajdowały się konie i krowy, a także ziemia rolna. Kościół szpitalny posiadał prawa prepozytury szpitalnej. W 1508 roku miało w nim przebywać dwunastu ubogich.

Kościół św. Leonarda w obecnej postaci został wybudowany lub przebudowany w XVII wieku. Pod koniec XIX wieku, w latach 1892-1893, świątynia przeszła kompleksową przebudowę. Do dzisiaj można ją oglądać jako budowlę drewnianą o konstrukcji zrębowej o oszalowaną. Kościół jest jednonawowy, a jego prezbiterium jest zamknięte trójbocznie. Po jego północnej stronie znajduje się zakrystia. Nawa jest natomiast szersza, wzniesiona na planie prostokąta. Po jej zachodniej stronie jest przedsionek. Prezbiterium jest nakryte płaskim stropem. Nawę zaś nakrywa pozorne sklepienie kolebkowe. Dach nad prezbiterium i nawą jest dwuspadowy i pokryty gontem, a zakrystia jest pokryta dachem pulpitowym.

Kościół św. Leonarda w Wojniczu. Kiedyś znajdował się przy nim szpital dla ubogich [GALERIA]

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w naszym kraju?