W kampanii organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę chodzi o okazywanie wsparcia dla swoich nieheteronormatywnych i transpłciowych rówieśników. Wszystko związane jest z 17 maja. To data szczególna, bowiem w 1990 roku z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób Światowej Organizacji Zdrowia wykreślono homoseksualizm. Diecezjalni działacze uważają, że to jednak – w praktyce kampania – może stać się przestrzenią promowania błędnych idei oraz zarzewiem wielu niepotrzebnych konfliktów, w które zostaną uwikłane środowiska szkolne.
- (…) Sprzeciwiamy się planowanej m.in. w tarnowskich szkołach kampanii „LGBT+ja” i domagamy się zaniechania tych działań. Uważamy ją za niewystarczającą w swoich założeniach, a co za tym idzie szkodliwą w procesie wychowawczym młodego pokolenia, a także godzącą w dobro małżeństw i rodzin (…) jak czytamy w Katechizmie: „Tradycja, opierając się na Piśmie świętym, przedstawiającym homoseksualizm jako poważne zepsucie, zawsze głosiła, że «akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane». Są one sprzeczne z prawem naturalnym; wykluczają z aktu płciowego dar życia. Nie wynikają z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej - czytamy w liście opublikowanym na portalu diecezja.tarnow.pl.
Włączenie się w Tarnowa w kampanię „LGBT+ja” skrytykowała również Małopolska Kurator Oświaty. Barbara Nowak zaapelowała do dyrektorów.
- (…) Obliguję Państwa do podjęcia działań chroniących dzieci i młodzież przed deprawacją. Treści ideologii gender, które stanowią podstawę działań akcji ogłoszonej przez Prezydenta Tarnowa nie mogą zafunkcjonować w szkołach. Żądanie udziału w wydarzeniach uczniów, czy nauczycieli przez Prezydenta Miasta, czyli organu prowadzącego jest przekroczeniem kompetencji, a w następstwie pozostaje bezskuteczne. O każdej próbie nacisku na Państwa dyrektorów, czy nauczycieli, proszę poinformować Małopolskiego Kuratora Oświaty. Zapewniam Państwa, że podejmę wszelkie przewidziane prawem działania. Proszę także Państwa dyrektorów o poinformowanie rodziców o tym, że akcje samorządu promujące środowiska LGBT + nie mają akceptacji organu nadzoru pedagogicznego i że razem stoimy na straży bezpieczeństwa ich dzieci nie pozwalając na ideologiczną indoktrynację (…) - pisze Barbara Nowak, Małopolska Kurator Oświaty.
Słowa zawarte w apelu do dyrektorów zbulwersowały uczniów i absolwentów szkół średnich, rodziców i osób tolerancyjnych dla społeczności LGBT+. Wystosowali oni list otwarty do Barbary Nowak.
- (…) Skandaliczne jest to, w jaki sposób po raz kolejny wypowiada się Pani na temat osób ze środowiska LGBT+. Niedopuszczalne jest to, aby zatajać i zabraniać nauczycielom wspominać czy edukować na temat społeczności LGBT+ (…) Fragment Pani komunikatu odnoszący się do Dyrektorów szkół jest karygodny. Jak może Pani używać sformułowania ideologia gender, które jest wręcz obrazą. Każda osoba LGBT+ to człowiek, nie ideologia – czytamy w liście podpisanym przez „Osoby tolerancyjne i kochające bliźniego”.
Tymczasem urzędnicy z Tarnowa przekonują, że w mieście nie ma miejsca, na szerzenie nienawiści.
- Chcemy, aby miasto było miejscem dialogu i otwartości na innych. Chcemy zachęcać nastolatków, żeby wspierali swoich nieheteronormatywnych rówieśników. Według ubiegłorocznych badań aż siedmioro na dziesięcioro nastolatków LGBT ma do czynienia z homofobiczną przemocą w efekcie czego, połowa tych nastolatków ma depresję, a 70 procent ma myśli samobójcze. To fakty i naukowe badania – mówi Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa.
Krytykę kierowaną w stronę urzędu miasta odpierają również działaczki i działacze z „Tęczowego Tarnowa”
- Małopolska Kurator Oświaty piastując takie stanowisko i mówiąc takie rzeczy to dla mnie skandal. Kolejnym skandalem jest fakt, że kuria wtrąca się w zarządzanie miastem. Niech kuria zajmie się swoim problemami, bo ma ich dość sporo – komentuje Monika Bujak z Tęczowego Tarnowa.
W ramach Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii w centrum miasta zorganizowano akcję edukacyjną „Queer is here!”. Na Placu Kazimierza można było spotkać się z ekipą z Queer Tour oraz psychoterapeutą z Centrum Psychoterapii Przestworza. Było radośnie i kolorowo.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]