Miejscy urzędnicy tłumaczą, że winna jest pandemia i związany z nią lockdown.
- Kwoty przeznaczone na budżet obywatelski zostały zamrożone, podobnie jak to miało miejsce w ubiegłym roku. Ich uwolnienie wiązać się będzie z rozwojem sytuacji w kraju. Być może nastąpi to w maju i wówczas dopiero będzie można ogłaszać przetargi i finansować tzw. „miękkie” projekty – informuje Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa.
Polecany artykuł:
Tymczasem oczekiwania mieszkańców są spore. W kolejce na rozbudowę czeka m.in. Strefa Rekreacji Terlikówka i budowa toru PUMP TRACK na Marcince. Nie wiadomo też kiedy znajdą się pieniądze na realizację zadać w ramach Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnej. Na ten projekt głosowało blisko 9 tysięcy osób.
- Bardzo często odbieram telefony od seniorów, którzy są stęsknieni takich spotkań. Zajęcia realizowane przez nas były niezwykle ważne ze względu na psychikę i zdrowie psychiczne. Bulwersuje mnie jedna rzecz. Za każdym razem podkreśla się, że seniorzy są niezwykle ważną grupą społeczną, bo jest ich dużo. Jeżeli są na tyle ważni to pomóżmy im wyjść z tego impasu – zauważa Grażyna Kondracka, animatorka klubu seniora „Złoty Wiek”.
Miejscy radni wystosowali apel do prezydenta Tarnowa o nieobniżanie pieniędzy na ten cel.
- Nie ulega wątpliwości, że realizacja Budżetu Obywatelskiego pomaga w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego. Tarnów był jednym z liderów wśród polskich miast, które zaproponowały Budżet Obywatelski. (…) Ewentualna decyzja władz Tarnowa o rezygnacji z części wybranych przez tarnowian 11 projektów lub zmniejszeniu ich finansowania będzie złym sygnałem dla mieszkańców chcących współdecydować o rozwoju Tarnowa - czytamy w projekcie uchwały radnych Prawa i Sprawiedliwości. Dokument trafi pod obrady na sesję 22 kwietnia.
Tymczasem zdaniem radnego Mirosława Biedronia, w mieście rośnie społeczne niezadowolenie mieszkańców, którzy składali projekty w ramach budżetu obywatelskiego.
- Władze Tarnowa zawarły pewną umowę zachęcając mieszkańców do głosowania w budżecie obywatelskim, powiedziały: „Będą na to pieniądze”. Więc teraz, albo powiemy sobie w końcu, że budowanie społeczeństwa obywatelskiego to jest przeszłość, albo zaczniemy je rozwijać. Jeśli nie to będzie to podcięcie skrzydeł ostatnim społecznikom. Osobom, którym jeszcze coś chce się w tym mieście robić dla lokalnej społeczności – mówi Mirosław Biedroń.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]
PROJEKTY WYBRANE PRZEZ MIESZKAŃCÓW DO REALIZACJI:
- Międzyosiedlowe Centra Aktywności Senioralnej.
- Remont ogólnodostępnego boiska przy Szkole Podstawowej nr 14
- Bezpieczny plac zabaw
- Strefa Rekreacji Terlikówka etap II
- boisko sportowe do piłki siatkowej, koszykowej, badmintona i lodowisko
- wymiana nawierzchni boiska ze sztuczną trawą przy Szkole Podstawowej nr 20
- Park Ninja i boisko do siatkówki plażowej w Parku Biegowym Marcinka
- Centrum Systemowego Rozwoju Dzieci i Młodzieży
- Klub Zdrowej Mamy i Dziecka 2021
- PUMP TRACK Marcinka
- Sport, Zabawa, Rekreacja na Grabówce
- Festiwal Smaku i Kultury Świata