Prędkościomierz

i

Autor: qimono/Pixabay/cc0 Ponad tysiąc kierowców straciło prawo jazdy

Tarnowscy kierowcy nie mają powodów do dumy. SPRAWDŹ ilu straciło prawko przez prędkość

2021-12-29 13:30

Ponad tysiąc kierowców pożegnało się z prawem jazdy. Tarnowska drogówka podsumowała mijające 12 miesięcy 2021 roku. Z policyjnych statystyk wynika, że najpoważniejszym grzechem zmotoryzowanych w regionie wciąż jest przekraczanie dozwolonej prędkości.

Kierowcy wciąż jeżdżą za szybko

Od początku 2021 roku policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie zatrzymali 1124 dokumentów uprawniających do jazdy samochodem z powodu przekroczenia prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym. Niestety liczba kierowców ukaranych za zbyt szybką jazdę systematycznie rośnie. Tymczasem zbyt szybka jazda to wciąż najczęstsza przyczyna wypadków drogowych. Dlatego piraci drogowi nie mają co liczyć na taryfę ulgową. Muszą się liczyć z utratą prawa jazdy na trzy miesiące, wysoką grzywną oraz 10 punktami karnymi.

- Tendencję wzrostową w ilości zatrzymanych praw jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym obserwujemy niestety od kilku lat. Coraz więcej kierowców lekceważy przepisy i traci czasowo prawo jazdy. Z tego powodu w 2018 roku tarnowscy policjanci zatrzymali 226 praw jazdy, w 2019 roku 440, a w zeszłym roku 781 kierowców musiało pożegnać się z prowadzeniem samochodu na 3 miesiące - czytamy w podsumowaniu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.

Mundurowi przypominają:

  • przekraczając dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym kierujący straci prawo jazdy na 3 miesiące;
  • jeżeli w tym okresie osoba będzie kierowała pomimo wydanego zakazu - okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy;
  • natomiast jeżeli dana osoba, po raz kolejny będzie kierowała pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy zostaną mu cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami (prowadzenie pojazdu mechanicznego nie stosując się do wydanej decyzji administracyjnej).

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ. Te wydarzenia zmieniły Polskę i świat. Rozpoznacie je po datach i zdjęciach? Komplet dla wybranych

Pytanie 1 z 10
Do jakiego wydarzenia nawiązuje obraz Jana Matejki?
QUIZ. Te wydarzenia zmieniły Polskę i świat. Rozpoznacie je po datach i zdjęciach? Komplet dla wybranych
Porwanie dla okupu na Podkarpaciu. Potężna akcja policji