Roman Ciepiela prezydent Tarnowa

i

Autor: Urząd Miasta Tarnowa (www.tarnow.pl)

Tarnów zmaga się z kryzysem energetycznym. Roman Ciepiela prosi Mateusza Morawieckiego o pomoc

2022-10-04 14:00

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela wystosował oficjalne pismo do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, w którym wyraził zaniepokojenie, że bezpieczeństwo energetyczne miasta może zostać w najbliższym czasie poważnie zagrożone. W związku z tym poprosił premiera o interwencję w spółkach Skarbu Państwa, która zapewni tarnowianom niezbędne usługi energetyczne.

Prezydent Tarnowa prosi Prezesa Rady Ministrów o interwencję

Tarnów, podobnie jak większość polskich samorządów, zmaga się z kryzysem energetycznym. Przypomnijmy, że ogłoszony przez Zarząd Dróg i Komunikacji przetarg na zasilanie energią elektryczną wszystkich instytucji miejskich, w tym spółek oraz innych jednostek, które wyraziły chęć wzięcia udziału w postępowaniu, zakończył się niepowodzeniem. Miasto nie otrzymało żadnej oferty, co spowodowało anulowanie przetargu. Istnieje zagrożenie, że w przypadku rozpisania nowego sytuacja z brakiem ofert może się powtórzyć.

– Miasto Tarnów w celu zapewnienia dostaw energii elektrycznej na zabezpieczenie kluczowych i niezbędnych usług świadczonych mieszkańcom, zgodnie z prawem zamówień publicznych, powołało grupę zakupową składającą się z 87 podmiotów, wśród których są jednostki organizacyjne Gminy Miasta Tarnowa: szkoły, przedszkola, żłobki, instytucje kultury, przedsiębiorstwa komunalne, a także szpital i straż pożarna. Zapotrzebowanie na energię elektryczną tych jednostek to min 15 000 000 kWh rocznie w 369 obiektach.

Na ogłoszony przetarg nie wpłynęła żadna oferta dostawy energii elektrycznej do budynków w/w instytucji, a jedyna oferta dostaw energii dla potrzeb oświetlenia ulic i placów opiewała na stawki blisko siedmiokrotnie krotnie wyższe niż w 2022 r., które nie mogły być z oczywistych powodów przyjęte – informuje premiera Roman Ciepiela.

Prezydent Tarnowa zwraca również uwagę, że ceny energii elektrycznej oferowane przez wykonawców w postępowaniach przetargowych przekraczają możliwości finansowe podmiotów publicznych, których dochody są oparte przede wszystkim na dotacjach, subwencjach oraz udziałach w podatkach ustalanych przez rząd lub parlament.

– Bardzo proszę pana Premiera o interwencję z wykorzystaniem kompetencji Prezesa Rady Ministrów wobec spółek Skarbu Państwa, które realizują politykę państwa w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Nie może pozostać bez reakcji uchylanie się spółek SP od świadczenia podstawowych usług dla sektora publicznego na realizację fundamentalnych usług mieszkańcom o znaczeniu wręcz egzystencjonalnym! – apeluje o pomoc prezydent Tarnowa.

Pełną treść listu prezydenta Romana Ciepieli do premiera Mateusza Morawieckiego można przeczytać na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Tarnowa.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ: PRL na słodko. Pamiętasz te smaki i co wiesz o słodyczach z PRL-u?

Pytanie 1 z 10
Czekoladą numer 1 w PRL była:
dr Mirosław Oczkoś: "Ewidentnie premier Morawiecki jest politycznym zombie. Jego już nie ma" [Express Biedrzyckiej]