- Przede wszystkim taka duża inwestycja wiąże się z przebudową infrastruktury podziemnej - mówi Artur Michałek, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie. Część tej infrastruktury została już przebudowana, ale jest jeszcze sporo odcinków, które wymagają pracy. Także zapewne od tego właśnie zacznie roboty nowy wykonawca inwestycji. Szczegóły będziemy ustalać na spotkaniu z kierownikiem budowy, kiedy będzie znany harmonogram rzeczowo-finansowy zadania. Oczywiście chcemy, aby rozbudowa była jak najmniej uciążliwa dla kierowców. Dlatego roboty zaczną się w części, gdzie powstanie nowa droga. Przez cały czas ruch pojazdów w obu kierunkach ma być zachowany.
- Trudno obecnie dokładnie określić, kiedy rozpoczną się pierwsze prace, ale prezes PDM, Piotr Jarosz był dobrej myśli i mówił, że firma już częściowo przygotowała się do działania. Jeszcze w tym tygodniu ma nastąpić przekazanie placu budowy, następnie uszczegółowiony zostanie harmonogram działań, wybrane do realizacji materiały zyskają akceptację ZDiK i można przystąpić do prac. Stanie się to najprawdopodobniej w ciągu kilkunastu najbliższych dni - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Tarnowa.
Remont ul. Lwowskiej pod szczególnym nadzorem
Remontowany odcinek ma duże znaczenie dla miasta. To nie tylko fragment drogi krajowej nr 73 i połączenie z autostradą dla pojazdów jadących z południa województwa Podkarpackiego. Jest to także dojazd do szpitala wojewódzkiego i znajdującego się tam Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Dlatego przejezdność w tym miejscu ma być zachowana przez cały okres trwania prac. Utrudnień na pewno nie da się uniknąć. Na razie jednak jeszcze nie ma informacji jak będzie wyglądała szczegółowo organizacja ruchu podczas robót drogowych.
Zakres robót na ulicy Lwowskiej
Ten etap rozbudowy ulicy Lwowskiej zakłada jej modernizację na odcinku od potoku Małochlebówka do wjazdu do Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza. W ramach inwestycji powstanie ulica dwujezdniowa, która będzie miała po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Rozbudowane zostanie rondo Zesłańców Sybiru, które będzie dwupasowe. Po południowej części powstanie chodnik, a po północnej – ciąg pieszo-rowerowy. Zostanie także wydzielony pas ruchu do lewoskrętów. Dzięki temu Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego oraz zajezdnia MPK będą mogły liczyć na wygodne i bezpieczne wjazdy. W ramach tej inwestycji powstaną również dwa parkingi o łącznej liczbie 167 miejsc parkingowych.
Wykonawca ma 11 miesięcy na wykonanie zadania
Wartość umowy podpisanej z Przedsiębiorstwem Drogowo-Mostowym z Dębicy opiewa na 20 894 860 zł. Wszystkie prace powinny się zakończyć do 7 września 2021 roku. Ekipy drogowców mają się pojawić na placu budowy w ciągu kilkunastu najbliższych dni.