Miejskie centrum informacyjne dla uchodźców w Tarnowie

i

Autor: Tomasz Piszczek Miejskie centrum informacyjne dla uchodźców w Tarnowie

Tarnów: Jak SKUTECZNIE pomagać uchodźcom z Ukrainy?

2022-02-28 14:00

Dzwonią i pytają jak pomóc. Tarnowianie z ogromnym zaangażowaniem odpowiedzieli na apel o pomoc dla walczącej Ukrainy. Wiele osób spontanicznie ruszyło na granicę, żeby przewieźć uciekających przed wojną w bezpieczne miejsce. Władze miasta apelują, żeby wcześniej kontaktować się z punktem koordynującym pomoc. Zobacz jak pomagać z głową.

Wielka mobilizacja w Tarnowie

Ostatnie dni pokazują wielką chęć do pomagania uchodźcom z Ukrainy wśród mieszkańców Tarnowa i regionu. W błyskawicznym tempie zapełniły się magazyny Centrum Bezpieczeństwa i Zarządzania Ruchem w Tarnowie, gdzie od piątku zbierano dary dla osób uciekających przed wojną. Już w sobotę uruchomiono kolejny punkt w Szkole Podstawowej nr 2 przy ulicy Szewskiej 7. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Urzędu Miasta Tarnowa.

Nie brakuje też chętnych to poświęcenia swojego czasu w roli wolontariuszy. Miasto i region są też przygotowane na przyjęcie dużej liczby uchodźców. Według szacunków Tarnowskiego Centrum Informacji jest już ponad tysiąc miejsc noclegowych dla osób, które nie mają się gdzie podziać w Polsce. Osoby, które chcą jeszcze coś zrobić dla Ukraińców powinny się kontaktować właśnie z miejskim centrum informacyjnym dla uchodźców i osób oferujących dla nich pomoc materialną i zakwaterowanie. Można przyjść do kamienicy przy Rynku 7, zadzwonić na nr tel. 14 688 90 94, lub wysłać email: [email protected].

- Wiele osób z Tarnowa i okolic jedzie lub planuje pojechać na przejścia graniczne, aby pomóc uchodźcom dostać się w głąb Polski. Apeluję do nich, aby telefonowali do nas o podanie lokalizacji miejsca zakwaterowania, gdy już mają uchodźców w swoich samochodach, są w drodze do Tarnowa i mogą powiedzieć, ile osób przywiozą i w jakim terminie. Chodzi o to, aby osoby ich przyjmujące nie czyniły daremnych przygotowań na przyjęcie ukraińskich gości w swoich domach - tłumaczy Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji. 

Co potrzeba?

Już wiadomo, że zgromadzonych darów samorządom nie uda się dostarczyć na Ukrainę tam gdzie by chciały. Pomoc będą transportować oficjalne, organizowane przez służby państwowe konwoje humanitarne. W związku z tym w miastach i powiatach mają powstać Powiatowe Magazyny Pomocy, w których wszystkie dary będą oczekiwać na transport. W Tarnowie taki punkt zlokalizowany będzie w hali należącej do MPK, przy ul. Lwowskiej.

Do szkoły przy ulicy Szewskiej 7 najlepiej przynosić:

  • długoterminową żywność,
  • wodę butelkowaną,
  • śpiwory, kołdry,
  • koce, materace.

Odzież nie jest potrzebna. Osoby, które przynoszą dary proszone są, by na opakowaniu znalazł się dokładny opis: co i w jakiej ilości znajduje się w paczce. Wszystko po to, by sprawnie móc rozdysponować zgromadzone rzeczy. 

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Szpital Specjalistyczny im. Edwarda Szczeklika oraz miejskie przychodnie i przychodnie podstawowej opieki medycznej będą udzielały obywatelom Ukrainy pomocy medycznej. Wystarczy w szpitalu okazać zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP po 24 lutego 2022 r., będące potwierdzeniem legalnego pobytu na terytorium Polski. Obywatele Ukrainy mogą też nieodpłatnie szczepić się przeciwko COVID-19.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. 1 osoba na 40 zdobywa w nim maksa. Czy to ty?
Pytanie 1 z 10
W którym roku Władimir Putin po raz pierwszy wygrał wybory prezydenckie w Rosji?
Miasteczko namiotowe w Przemyślu przy ul. Lwowskiej