Wielka mobilizacja w Tarnowie
Ostatnie dni pokazują wielką chęć do pomagania uchodźcom z Ukrainy wśród mieszkańców Tarnowa i regionu. W błyskawicznym tempie zapełniły się magazyny Centrum Bezpieczeństwa i Zarządzania Ruchem w Tarnowie, gdzie od piątku zbierano dary dla osób uciekających przed wojną. Już w sobotę uruchomiono kolejny punkt w Szkole Podstawowej nr 2 przy ulicy Szewskiej 7. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Urzędu Miasta Tarnowa.
Nie brakuje też chętnych to poświęcenia swojego czasu w roli wolontariuszy. Miasto i region są też przygotowane na przyjęcie dużej liczby uchodźców. Według szacunków Tarnowskiego Centrum Informacji jest już ponad tysiąc miejsc noclegowych dla osób, które nie mają się gdzie podziać w Polsce. Osoby, które chcą jeszcze coś zrobić dla Ukraińców powinny się kontaktować właśnie z miejskim centrum informacyjnym dla uchodźców i osób oferujących dla nich pomoc materialną i zakwaterowanie. Można przyjść do kamienicy przy Rynku 7, zadzwonić na nr tel. 14 688 90 94, lub wysłać email: [email protected].
- Wiele osób z Tarnowa i okolic jedzie lub planuje pojechać na przejścia graniczne, aby pomóc uchodźcom dostać się w głąb Polski. Apeluję do nich, aby telefonowali do nas o podanie lokalizacji miejsca zakwaterowania, gdy już mają uchodźców w swoich samochodach, są w drodze do Tarnowa i mogą powiedzieć, ile osób przywiozą i w jakim terminie. Chodzi o to, aby osoby ich przyjmujące nie czyniły daremnych przygotowań na przyjęcie ukraińskich gości w swoich domach - tłumaczy Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji.
Polecany artykuł:
Co potrzeba?
Już wiadomo, że zgromadzonych darów samorządom nie uda się dostarczyć na Ukrainę tam gdzie by chciały. Pomoc będą transportować oficjalne, organizowane przez służby państwowe konwoje humanitarne. W związku z tym w miastach i powiatach mają powstać Powiatowe Magazyny Pomocy, w których wszystkie dary będą oczekiwać na transport. W Tarnowie taki punkt zlokalizowany będzie w hali należącej do MPK, przy ul. Lwowskiej.
Do szkoły przy ulicy Szewskiej 7 najlepiej przynosić:
- długoterminową żywność,
- wodę butelkowaną,
- śpiwory, kołdry,
- koce, materace.
Odzież nie jest potrzebna. Osoby, które przynoszą dary proszone są, by na opakowaniu znalazł się dokładny opis: co i w jakiej ilości znajduje się w paczce. Wszystko po to, by sprawnie móc rozdysponować zgromadzone rzeczy.
Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy
Szpital Specjalistyczny im. Edwarda Szczeklika oraz miejskie przychodnie i przychodnie podstawowej opieki medycznej będą udzielały obywatelom Ukrainy pomocy medycznej. Wystarczy w szpitalu okazać zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP po 24 lutego 2022 r., będące potwierdzeniem legalnego pobytu na terytorium Polski. Obywatele Ukrainy mogą też nieodpłatnie szczepić się przeciwko COVID-19.
Polecany artykuł:
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!
Polecany artykuł: