rehabilitacja

i

Autor: Centrum Zdrowia Tuchów Rehabilitanci wracają do pracy

Tarnów i region: Rehabilitanci wracają do pracy. Środki ostrożności podczas zabiegów

2020-05-11 15:00

Pacjenci w mieście i powiecie tarnowskim znów będą mogli korzystać z usług fizjoterapeutów. Świadczenia rehabilitacyjne już DZIŚ (11.05.) wznowiło Centrum Zdrowia Tuchów. Mowa o Centrum Rehabilitacji w Tuchowie, Pracowni Rehabilitacyjnej w Szerzynach, Ośrodku Dziennej Rehabilitacji w Wierzchosławicach oraz świadczeniach z zakresu rehabilitacji domowej. Od wtorku (12.05.) zabiegi rehabilitacyjne uruchamia również Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.

Na początek pacjenci powinni się kontaktować z poszczególnymi ośrodkami rehabilitacji telefonicznie, aby ustalić nowy plan zabiegów. Pacjenci po przerwie w dostępnie do świadczeń, będą musieli odbyć tak zwane wizyty kontrolne. Posłużą one do aktualizacji diagnozy potrzeb poszczególnych osób. Na początek preferowaną formą kontaktu będzie teleporada.

Placówki mające w swojej ofercie świadczenia rehabilitacyjne działają w oparciu o wytyczne przygotowane przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów na czas pandemii. Od ich przestrzegania zależy bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego. Oto najważniejsze zasady.

  • Z każdym pacjentem umówionym na zabieg, będzie przeprowadzany wywiad telefoniczny, którego celem będzie ustalenie, czy u danej osoby występują objawy choroby lub ryzyko narażenia na chorobę.
  • Na miejscu w przychodni pacjent będzie wypełniał ankietę epidemiologiczną.
  • Pacjenci będą proszeni o zasłanianie ust i nosa oraz noszenie rękawiczek, a także nieużywanie telefonów komórkowych w trakcie zabiegów.
  • Obowiązkowe noszenie maseczek medycznych bądź przyłbic oraz rękawiczek jednorazowych będzie obowiązywało też fizjoterapeutów.
  • Po każdym zabiegu zostanie dokładnie zdezynfekowane stanowisko zabiegowe.

Jeśli to możliwe pacjenci powinni przychodzić do przychodni indywidualnie. Liczba osób towarzyszących powinna być ograniczona do minimum, i tylko w sytuacjach gdy pacjent nie jest w stanie sam dotrzeć na rehabilitację. UWAGA!!! Za każdym razem decyzję o rozpoczęciu zabiegu podejmował będzie fizjoterapeuta w oparciu o wywiad i analizę stanu zdrowia. Jeśli dostrzeże wyraźne oznaki choroby tj. uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, pacjent nie zostanie wpuszczony na teren gabinetu.

Rzucił się z nożem na ratownika