węgiel

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS

Tarnów gotowy do sprzedaży rządowego węgla. Prezydent miasta ma jednak wątpliwości

2022-10-21 12:15

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela spotkał się z właścicielami składów węgla. Rozmowy dotyczyły możliwości prowadzenia przez nie sprzedaży tego surowca dla mieszkańców miasta. Będzie to możliwe po zawarciu umowy między składami i magistratem. Natomiast wczoraj, 20 października 2022 roku, Sejm przyjął ustawę dotyczącą cen węgla. Sprzedaż ma się rozpocząć w listopadzie.

Tani węgiel w Tarnowie. Prezydent spotkał się z właścicielami składów

Władze Tarnowa, podobnie jak większość samorządów, nie są przekonane do sprzedaży węgla importowanego przez spółki Skarbu Państwa. Jednakże miasto nie zamierza zostawiać bez pomocy swoich mieszkańców, szczególnie w sytuacji, kiedy rządowi nie udało się zgromadzić odpowiednich zapasów węgla. W związku z tym prezydent Roman Ciepiela postanowił spotkać się z właścicielami lokalnych składów węgla, aby nawiązać z nimi współpracę w celu zapewnienia tarnowianom bezpieczeństwa energetycznego. Wstępnie wyrazili oni zainteresowanie. Włodarz Tarnowa ma jednak wątpliwości dotyczące sprzedaży rządowego węgla przez samorządy.

– Nie ukrywam, że mam duże wątpliwości co do sprzedaży węgla przez samorządy, jednak chcemy pomóc naszym mieszkańców w sytuacji, gdy rząd przespał lato i nie zgromadził odpowiednich zapasów. W tym celu nawiązaliśmy kontakty i współpracę z tarnowskimi składami, które najprawdopodobniej zajmą się sprzedażą węgla w naszym imieniu. Mają w tym wieloletnie doświadczenie, place do składowania, odpowiedni sprzęt, a poza tym chcemy im pomóc w kryzysowej sytuacji. Jesteśmy gotowi do podpisania umów i sprzedaży węgla, czekamy tylko na ustawę, która musi przejść przez Sejm, Senat i uzyskać podpis prezydenta – podkreśla prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Przypomnijmy, że 20 października 2022 roku Sejm przyjął ustawę o sprzedaży węgla przez samorządy. Za zagłosowało 303 posłów m.in. z klubów PiS, Lewicy, Koalicji Polskiej oraz Polski 2050. Przeciw było 14 posłów, w tym Konfederacja, a 117 posłów Koalicji Obywatelskiej wstrzymało się od głosu. Tona rządowego węgla ma kosztować 2 tysiące złotych, a sprzedaż rozpocznie się prawdopodobnie w listopadzie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Czy dobrze pamiętasz bohaterów kultowych dobranocek?

Pytanie 1 z 10
„Bolka i Lolka” kojarzy każdy, ale czy pamiętasz, jaki kolor spodni nosił Lolek?
Afera taśmowa. Rosjanie wpłynęli na polskie wybory?! Sławomir Nitras nie ma wątpliwości [SEDNO SPRAWY]