Tadeusz Łomnicki

i

Autor: Justyna Świderska Tadeusz Łomnicki

Wydarzenia

Tadeusz Łomnicki nowym dyrektorem artystycznym Solskiego

2023-12-07 7:54

Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie ma nowego dyrektora artystycznego. Został nim aktor teatralny, telewizyjny oraz filmowy, związany z Teatrem Ludowym w Krakowie – Tadeusz Łomnicki. Nie planuje rewolucji, zapowiada spektakle muzyczne.

Tadeusz Łomnicki został nowym dyrektorem artystycznym Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Przejął stanowisko po Matyldzie Baczyńskiej, która przed nim pełniła tę funkcję. Związany z Teatrem Ludowym aktor podpisał umowę na najbliższe trzy lata. Będzie odpowiadał za tytuły, które pojawią się na deskach Solskiego od przyszłego sezonu teatralnego. Tadeusz łomnicki przyznaje, że podjęcie się nowego zadania wymagało uporządkowania wielu innych obowiązków zawodowych.

POSŁUCHAJ: mówią Rafał Balawejder i Tadeusz Łomnicki

- Trochę czuję się jak trzydziestolatek, który całe życie mieszkał z rodzicami, a teraz się zakochał i przeprowadza się do teściów! (śmiech). Mam nadzieję, że będzie to rodzaj partnerskiego zobowiązania, nie zamierzam się odcinać radykalnie od tego, co robię i robiłem do tej pory. Nie chcę mówić o konkretach, bo plany mają to do siebie, że lubią się nie realizować. Mam pewne pomysły, rozmawiałem już z kilkoma osobami, chciałbym żeby one tutaj gdzieś zaistniały. Jednak dopóki nie będzie to formalnie usankcjonowane, to nie chciałbym o tym publicznie mówić, żeby nie musieć się z tego wycofywać – argumentuje Tadeusz Łomnicki.

Murator Remontuje: Jak zrobić choinkę z desek z palet?
Materiał sponsorowany

Nowy dyrektor artystyczny zdradził jednak, że ma pewne plany, co do spektakli, które za jego kadencji miałyby pojawić się na deskach Solskiego. Zapowiada, że chce robić teatr dla widowni w każdym wieku. Zależy mu na tym, by widzowie utożsamiali się z Teatrem i czuli się z nim związani. Rozważa przygotowanie spektaklu, który będzie osadzony w historii, tradycji i kulturze Tarnowa. Tadeusz Łomnicki myśli również o przygotowaniu spektaklu muzycznego w klimacie artystycznej bohemy oraz widowiska muzycznego dla młodzieży. Chciałby poruszyć w nim aktualny problem powszechnej w użyciu technologii, która pozwala być razem, a jednocześnie sprawia, że czujemy się samotni.

Tadeusz Łomnicki to aktor teatralny, telewizyjny oraz filmowy. Najważniejsze spektakle Teatru Ludowego, w których występował, to „Duety” na podstawie sztuki Petera Quiltera w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego (2009), „Peggy Pickit widzi twarz Boga” na podstawie sztuki Rolanda Schimmelpfenniga w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego (2013) oraz „Miarka za miarkę” na podstawie sztuki Williama Szekspira w reżyserii Mikołaja Grabowskiego (2016). Grał również na deskach krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa i Teatru IMKA w Warszawie w spektaklu „Maciej Korbowa i Bellatrix” na podstawie sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Krystiana Lupy (2015). Karierę na wielkim ekranie rozpoczął filmem „Lista Schindlera” (1993) w reżyserii Stevena Spielberga. Dokumentalny film fabularyzowany „Kabaret Śmierci” (2014) w reżyserii Andrzeja Celińskiego, w którym grał, został uhonorowanym nagrodą Prix Italia za najlepszy film artystyczny. Tadeusz Łomnicki występował również w popularnych serialach, takich jak „Na wspólnej” (2003- 16), „Pierwsza miłość” (2004-16), „Kryminalni” (2005), „Fala zbrodni” (2005), „Glina” (2007-08), „Przeznaczenie” (2009), „Szpilki na Giewoncie” (2011), „Julia” (2011-2012), „Kabaret śmierci” (2014), „Szkoła” (2014-16).

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ: Nietypowe potrawy wigilijne

Pytanie 1 z 5
Podstawowym składnikiem korzennej zupy soczewicowej jest: