- Będą wspólne patrole z policjantami. Dyslokacja służb ma się odbywać za zgodą komendanta miejskiego policji, a pozostałe patrole, które będą w naszej dyspozycji również mają koncentrować swoją uwagę wokół spraw związanych z epidemią - tłumaczy Krzysztof Tomasik, komendant Straży Miejskiej w Tarnowie. Natomiast no niestety będziemy musieli odejść od spraw innych. Zdecydowanie mniej czasu i ludzi będziemy mieć do realizowania interwencji ważnych dla mieszkańców miasta, które zaczęły napływać po zwolnieniu nas z zadań covidowych kilka miesięcy temu.
W związku z zaostrzeniem przez rząd walki z pandemią spodziewać się należy większej liczby kontroli przestrzegania zasad sanitarnych. Mowa tu szczególnie o obowiązku zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej, ale również stosowania się do rygorów w czasie przewozu osób, handlu czy innych usług. Policjantów w tych działaniach wspierają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Od poniedziałku 12 października mogą też liczyć na pomoc funkcjonariuszy straży miejskich i gminnych. W skali Małopolski to dodatkowe 364 osoby.
- Ta współpraca obejmie w szczególności zadania związane z weryfikacją realizacji nakazów, zakazów i obowiązków dotyczących walki z epidemią. Obostrzenia wynikają z przepisów prawa powszechnie obowiązującego. Każdy zatem musi ich zatem przestrzegać. To dla naszego wspólnego dobra. Dodatkowe kontrole, które będą realizowane przez Policję przy wsparciu straży miejskich i gminnych, służą temu, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 – podkreśla w komunikacie wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Polecany artykuł: