Trafiają tam pacjenci między innymi po udarach, wypadkach, ze stwardnieniem rozsianym, chorobami onkologicznymi, czy niedowładem. Pod czujnym okiem rehabilitantów ćwiczą, aby odzyskać sprawność, a często ponownie stanąć na własnych nogach. Aby poprawić warunki, w których pacjenci wracają do zdrowia, w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie przeprowadzono kompleksową rozbudowę i modernizację oddziału rehabilitacji. Prace pochłonęły w sumie blisko 15 milionów złotych. 10 milionów to dotacja ze środków unijnych. W rezultacie powstał Ośrodek Rehabilitacyjny z oddziałem stacjonarnym i oddziałami dziennymi, gdzie świadczone są usługi rehabilitacyjne, w tym rehabilitacja oddechowa, neurologiczna i ogólnoustrojowa.
Polecany artykuł:
- Dzięki temu remontowi mamy dużą przestrzeń, doposażenie oddziałów, no i standard na pewno się nam podwyższy, i dla pacjentów, i dla pracowników. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Sale dwuosobowe: mieliśmy 5, teraz mamy 14 sal dwuosobowych z pełnym węzłem sanitarnym, przygotowanych dla pacjentów niepełnosprawnych i cztery sale trzyosobowe. Mamy osobną, dużą salę do ćwiczeń, doposażoną, powstał też pokój dziennego pobytu, czego wcześniej nie było. Na zewnątrz jest spacerownik z plenerową siłownią, to wszystko jest dla nas bardzo ważne. Tu trafiają pacjenci, którzy nie chodzą. Poruszają się na wózkach, więc szerokie korytarze, przejścia są istotne - - mówi Mirosława Danek – Ziaja, kierownik Oddziału Rehabilitacji z pododdziałem rehabilitacji neurologicznej.
W ramach inwestycji zakupiono również niezbędny, nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny. To między innymi wózki inwalidzkie samodzielnie napędzane przez chorego, łóżko do drenażu, stanowiska do tlenoterapii; kardiomonitory i pulsoksymetry; instalacja przywoławcza w każdym pomieszczeniu; nebulizator; system do treningów monitorowanych; wyposażenie w sprzęt do treningów interwałowych.
Inwestycja dotyczy przebudowy części pomieszczeń I piętra budynku „A”, gdzie do tej pory był oddział łóżkowy Rehabilitacji oraz przebudowy części pomieszczeń II piętra budynku „B” szpitala, gdzie zlokalizowany był Dzienny Oddział Rehabilitacji z Zakładem Rehabilitacji. Obydwie strefy połączyło nowe rozwiązanie komunikacyjne, pomiędzy budynkami powstała tzw. przewiązka bezpośrednio łącząca pomieszczenia ośrodka rehabilitacji.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]