900-lecie pierwszej wzmianki o Tarnowie

i

Autor: Justyna Świderska 900-lecie pierwszej wzmianki o Tarnowie

Wiadomości

900-lecie pierwszej wzmianki o Tarnowie – konferencja i piknik historyczny

2024-03-05 14:58

Historyczne fakty, ciekawostki, ale także rycerskie pojedynki, bitwa i stoiska rękodzielników z dawnych wieków. To wszystko znajdziecie w Akademii Tarnowskiej 8 i 9 marca 2024. Uczelnia, przy okazji urodzin miasta, organizuje obchody 900-lecia pierwszej wzmianki o Tarnowie.

W czwartek, 7 marca 2024, przypada 694. rocznica lokacji Tarnowa. Wydarzenie będzie okazją do przypomnienia historii nadania praw miejskich Tarnowowi przez króla Władysława Łokietka w 1330 roku. Z tej okazji przygotowano szereg atrakcji, o których więcej piszemy TUTAJ. Jednocześnie odbywać się będą obchody 900-lecia pierwszej wzmianki o Tarnowie. W Akademii Tarnowskiej w piątek, 8 marca, zaplanowano konferencję naukową historyków i panele dyskusyjne, natomiast w sobotę, 9 marca, Bractwo Historyczne „Wataha Rycerska” zaprosi wszystkich mieszkańców do udziału w pikniku historycznym.

POSŁUCHAJ: mówią Marcin Głodzik i Arkadiusz Gładysz - organizatorzy imprezy

- 900-lecie pierwszej wzmianki o Tarnowie to okazja, obok której nie można przejść obojętnie, jednocześnie włączając się w obchody urodzin Tarnowa. W piątek, 8 marca, będzie takie bardziej oldschool’owe podejście o historii. Organizujemy konferencję naukową historyków i pasjonatów historii. To jest szansa, aby dowiedzieć się z pierwszej ręki, od historyków i archeologów, zawodowo zajmujących się tematem, o najwcześniejszych dziejach Tarnowa w oparciu o badania archeologiczne. Mamy znakomitych panelistów. Od 9:30 panel pod tytułem „Początki Tarnowa – z mroków pradziejów poprzez wczesne średniowiecze do „narodzin” miasta w 1330”, natomiast od 11:30 panel „Wybitni Tarnowianie – Spycimir Leliwita, hetman Jan Tarnowski, gen. Józef Bem, Witold Rogoyski, Tadeusz Tertil, Jan Szczepanik” - zapowiada Marcin Głodzik z Akademii Tarnowskiej.

Wstęp na spotkania jest wolny. Na godzinę 10:45 zaplanowano dyskusję jak ożywić ruiny zamku na Górze św. Marcina w Tarnowie. Michał Szumlański pokaże przygotowaną przez siebie cyfrową rekonstrukcję Zamku Tarnowskich. Z kolei od 11:00 trwać będzie inscenizacja historyczna przekazania aktu lokacyjnego. Będzie też słodka, urodzinowa niespodzianka. Wszystko to w piątek od godziny 9:30 w Auli 017 im. Jana Szczepanika w budynku C Akademii Tarnowskiej. Natomiast na sobotę, 9 marca, zaplanowano cały szereg atrakcji w ramach pikniku historycznego.

- Zapraszamy wszystkich do udziału, bo będzie bardzo interaktywnie, dla młodszych i starszych, dla tych, którzy tego dnia chcą się znaleźć w trochę innym, dawnym świecie. Kończymy z tym, że robimy pokazy dla widzów. Tym razem widzów przebieramy, bawimy się z ludźmi, pokazujemy, jak dawniej żyli. Że jak się chcieli napić, to musieli sobie zrobić kubek. Będą warsztaty garncarskie, tkackie, odlewnicze, bartnicze, zielarskie, robienia dawnych farb, malowania. Będą ćwiczenia fechtunku, zabawy plebejskie, tak jak to dawniej wyglądało. Mieszamy różne epoki, poczynając od Słowian, Średniowiecze, XVI, XVII wiek, poprzez czasy generała Bema, a kończąc na II wojnie światowej - mówi Arkadiusz Gładysz z Bractwa Historycznego „Wataha Rycerska”.

W sumie w hali sportowej Akademii Tarnowskiej stanie tego dnia kilkadziesiąt stoisk. Na każdym będzie można zdobyć pieczątkę uczestnictwa w atrakcjach. Będzie można spotkać między innymi malarki z Zalipia, które będą uczyć tworzenia kwiatowych wzorów. Zaplanowano pojedynki na miecze, naukę szermierki, konfrontację polskiej szabli z japońską kataną, a także inscenizację bitwy epok. Dzięki warsztatom kuchni dawnej nie będziecie głodni, bo pomyślano o poczęstunku. Impreza zacznie się w sobotę o 12:00 i potrwa do 17:00. Atrakcji szukajcie w Hali Sportowej Akademii Tarnowskiej, w budynku E.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Dopasuj bohaterkę do książki, serialu lub filmu fantasy z którego pochodzi!

Pytanie 1 z 10
Inej i Nina -