Ratusz Tarnów

i

Autor: Justyna Świderska Ratusz Tarnów

Wiadomości

694. rocznica lokacji Tarnowa – wiemy, co się będzie działo!

2024-03-07 9:10

Będą wykłady, panele dyskusyjne, happening historyczny i urodzinowy tort. Przed nami, przypadająca 7-go marca, 694. rocznica lokacji Tarnowa. Z tej okazji tarnowianie będą mogli aż przez trzy dni brać udział w ciekawych wydarzeniach. Sprawdź program!

W czwartek, 7 marca 2024, przypada 694. rocznica lokacji Tarnowa. Wydarzenie będzie jednocześnie inauguracją obchodów 900-lecia pierwszej wzmianki o Tarnowie. Z okazji urodzin miasta przygotowano szereg imprez, zarówno historycznych, jak i rozrywkowych, które mają przypominać o przeszłości Tarnowa i zachęcać do poznawania dziejów Małej Ojczyzny. W tym roku aż przez trzy dni będzie można świętować, uczestnicząc w wybranych propozycjach.

POSŁUCHAJ: o lokacji tarnowa mówi Ryszard Żądło z Rady Osiedla Starówka

- W Sali Lustrzanej od 10:00 do 16:00 w czwartek będzie trwał cykl wykładów i paneli dyskusyjnych pod hasłem „Miasto na warsztat”. Na godzinę 12:00 zapraszamy do tarnowskiej Katedry, gdzie odprawiona zostanie msza w intencji Spycimira Leliwity. O 13:00 złożymy kwiaty pod pomnikiem króla Władysława Łokietka, a kwadrans później zaprosimy do Zakątka Spycimira przy ulicy Wałowej 25, gdzie zaplanowaliśmy Happening Historyczny. Będą grupy rekonstrukcyjne, pokażemy jak król Łokietek przekazuje akt lokacyjny miasta, będzie można obejrzeć historię powstania Tarnowa na umieszczonych tam płaskorzeźbach, no i – jak na urodziny przystało – będzie tort i słodki poczęstunek – zapowiada Ryszard Żądło z Rady Osiedla Starówka w Tarnowie.

Edyta Jungowska jako Bożenka z Na dobre i na złe skradła serca milionów widzów! Dlaczego zniknęła z show-biznesu?

O godzinie 14:00 w tarnowskim Ratuszu rozpocznie się natomiast spotkanie poświęcone promocji „Rocznika Tarnowskiego”, a także dwóch kolejnych publikacji w cyklu wydawniczym zatytułowanym „Wybitni Tarnowianie”. Tym razem będzie można poznać bliżej sylwetki wybitnego burmistrza miasta Tadeusza Tertila, oraz poetki – Elżbiety Drużbackiej.

Rocznica lokacji - plakat

i

Autor: Justyna Świderska Rocznica lokacji - plakat

Rocznicowe uroczystości tego dnia zakończy akcent muzyczny. W Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie odbędzie się Gala Urodzinowa oraz koncert „Wieczór z Jane Stirling: Szkocja Chopina”. Dodatkową atrakcją wieczoru będzie wystawa fotograficzna, pokazywana we foyer.

Na tym jednak nie koniec urodzinowych atrakcji w mieście. W piątek i sobotę, 8 i 9 marca, mieszkańców zaprosi Akademia Tarnowska, która organizuje cykl wykładów i paneli dyskusyjnych. Będzie mowa o początkach Tarnowa i opowieść o wybitnych założycielach Tarnowa. To w piątek, natomiast w sobotę największa tarnowska uczelnia zaprosi na niezwykły festyn historyczny, na którym nie zabraknie grup rekonstrukcyjnych, pokazów walk i stoisk rzemieślników.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Elektronika z czasów PRL. Pamiętasz te hitowe urządzenia?

Pytanie 1 z 15
1. W czasach późnego PRL-u w Polsce pojawiły się urządzenia, które umożliwiały odtwarzanie filmów czy bajek z kaset wideo. O jakim urządzeniu mowa?