Dramat w bocianim gnieździe

i

Autor: Pixabay / Facebook: Opolskie Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Avi” - screen Dramat w bocianim gnieździe. Bocian zginął porażony prądem, a samotna samica wysiadywała pięć jaj

Wiadomości

Samica bociana została sama w gnieździe po śmierci partnera. Wymagała natychmiastowej pomocy!

2024-04-23 12:56

Do dramatycznych wydarzeń doszło w bocianim gnieździe w miejscowości Słupiec, położonej w powiecie dąbrowskim, w gminie Szczucin. Najpierw zginał tam na liniach energetycznych samiec bociana białego, a jego partnerka pozostała sama w gnieździe, gdzie wysiadywała pięć jaj. W normalnych warunkach samiec pomagałby jej w tej czynności, a ona mogłaby się w tym czasie posilić. Na szczęście siedziba bocianów była monitorowana przez pasjonatów, którzy zaniepokojeni sytuacją osamotnionej samicy, postanowili natychmiast ruszyć jej na ratunek.

Słupiec. Bocian zginął porażony prądem. Jego partnerka została sama w gnieździe

W piątek, 19 kwietnia 2024 roku, przeprowadzono akcję ratunkową w bocianim gnieździe w miejscowości Słupiec na Powiślu Dąbrowskim, gdzie samica bocian białego wysiadywała samotnie pięć jaj. Wcześniej jej partner zginął porażony prądem na liniach energetycznych. Gniazdo było na szczęście monitorowane przez miłośników bocianów, którzy natychmiast zainteresowali się losem patka i rozpoczęli działania, które doprowadziły do przetransportowania go do Opolskiego Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Avi”. Było to niezbędne, ponieważ samica nie miała szans, aby samotnie wysiedzieć jaja, a później wychować wyklutych z nich piskląt.

— Wraz z miejscowym ornitologiem prof. Walaszem podjęto decyzję o zabraniu jaj i przekazaniu do Avi na inkubację. Zgodę wydał miejscowy RDOŚ Kraków. Dzisiaj rano [19 kwietnia 2024 – przyp. red.] Tauron udostępnił podnośnik, a pracownicy RDOŚ wyciągnęli jaja z gniazda. Pomoc w transporcie zadeklarował Pan Adam, który natychmiast odebrał jaja i wyruszył w podróż na Opolszczyznę. 5 jaja natychmiast trafiło do inkubatora. Pozostaje czekać… Nie ma pewności czy inkubacja przebiegnie prawidłowo, ale wiemy że warto i wykorzystamy całe zdobyte przez lata doświadczenie i pomoc z zewnątrz by zrobić wszystko co w naszej mocy. Wiemy również, że zabranie jaj było pewnego rodzaju ingerencją, jednak musimy pamiętać też o jednym. Samiec zginął z winy człowieka, linie energetyczne nie są naturalnym czynnikiem. Uważamy, że w takiej sytuacji należy się tym bocianom pomoc, którą zaoferowaliśmy — relacjonuje na swoim Facebooku Opolskie Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Avi”.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Tarnów. Strażnicy miejscy zostali wezwani do groźnej żmii, która okazała się zaskrońcem [GALERIA]

Te ptaki występują w Polsce. Czy umiesz rozpoznać je po zdjęciach? [QUIZ]

Pytanie 1 z 12
Na początek coś łatwego. Ptak przedstawiony na zdjęciu to oczywiście:
Te ptaki występują w Polsce. Czy umiesz rozpoznać je po zdjęciach? [QUIZ]
Pokaz użycia egzoszkieletu - Szpital im. św. Łukasza w Tarnowie