Nauczyciele testy

i

Autor: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie Ruszyło testowanie nauczycieli w kierunku obecności koronawirusa

Ruszyły testy przesiewowe dla nauczycieli. W Tarnowie niewielu chętnych [AUDIO]

2021-01-11 14:11

Na terenie dawnej Kapłanówki, w specjalnym autobusie. Tak ma przebiegać testowanie nauczycieli klas 1-3 w Tarnowie. Dyrektorzy szkół otrzymali rozpiskę, kiedy która szkoła ma wyznaczony termin testowania chętnych pedagogów i pracowników obsługi, którzy mają kontakt z maluchami. Testy są darmowe i dobrowolne. Niestety, zainteresowanych nie jest wielu.

Testowanie ma potrwać do piątku 15 stycznia. Do szkół będą mogli wrócić tylko ci pedagodzy, u których wynik będzie negatywny. Badania będą wykonywane w mobilnych punktach typu drive thru. W Tarnowie taki punkt będzie stacjonował w czwartek i piątek od godziny 9:00 na terenie dawnej Kapłanówki. Zaparkuje tam karetka wymazowa. Podobny pojazd będzie czekał na zainteresowanych w czwartek od 9:00 przy ulicy Parkowej w Gromniku, obok Amfiteatru. To tam nauczyciele będą mogli sprawdzić się na obecność koronawirusa. Wielu pedagogów podkreśla jednak, że wynik nie daje żadnej pewności.

22 tony świeżych warzyw. Niezwykły prezent dla potrzebujących z Tarnowa

- Wiele osób już chorowało, więc one nie stawią się na badania, to oczywiste. Pozostali poddadzą się testom, ale biorąc pod uwagę, że wynik jest ważny tylko przez 72 godziny, wydaje się, że straci aktualność zanim jeszcze nauczyciele wrócą do klas. Obecnie zainteresowanie sięga około 20 procent. Myślę, że byłoby większe, gdyby oferowane testy potwierdzały, czy już przechorowało się Covid-19 i są obecne przeciwciała – argumentuje Iwona Oleksy ze Związku Nauczycielstwa Polskiego w Tarnowie.

POSŁUCHAJ: O testach dla nauczycieli mówi Iwona Oleksy z ZNP w Tarnowie

Informacje o zapotrzebowaniu na testy były zbierane za pośrednictwem kuratoriów i Sanepidu. Z danych wynika, że zainteresowanych jest w sumie około 190 tysięcy osób. Chętni zgłaszają się w podanym punkcie w ustalonym terminie i o wyznaczonej godzinie.

Warto dodać, że testy są darmowe i dobrowolne. Nauczyciel, który z nich nie skorzysta, a nie będzie miał objawów choroby, będzie mógł wrócić do pracy z dziećmi. O wyniku testu informację otrzyma sam zainteresowany. Jeżeli test potwierdzi obecność koronawirusa, chory zostanie skierowany na izolację. Natomiast urzędnicy przypominają, że powrót najmłodszych roczników do stacjonarnej nauki jest uzależniony nie od testowania nauczycieli, ale od przebiegu pandemii.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Czy mógłbyś zostać policjantem w drogówce? Rozwiąż ten test i przekonaj się!

Pytanie 1 z 18
Gdy kogoś nie znam, oceniam go po jego wyglądzie