Na początek 34 osoby. Pierwsi mieszkańcy powiatu tarnowskiego stawili się w czwartek, 1 lutego, na dorocznej kwalifikacji wojskowej. Najpierw trzeba potwierdzić tożsamość, wprowadzić dane do ewidencji wojskowej, potem kandydaci przechodzą badania lekarskie oraz psychologiczne, po których otrzymują odpowiednią kategorię zdrowia i zaświadczenie o uregulowaniu stosunku do służby wojskowej.
Polecany artykuł:
- W sumie w powiecie tarnowskim wezwania otrzymało 1100 dziewiętnastolatków, 200 osób ze starszego rocznika, oraz około stu kobiet, które kształcą się w kierunkach przydatnych wojsku. Każdego dnia do kwalifikacji ma się zgłaszać około 30 osób. Na razie wszystko przebiega zgodnie z planem, nie ma żadnych utrudnień. Dodatkowo, zgłaszający się mają możliwość zapoznać się z różnymi formami służby wojskowej. Pamiętajmy, że kwalifikacja jest obowiązkowa, ale nie jest to pobór czy wcielenie do wojska. To przedsięwzięcie cykliczne, którego celem jest określenie stanu zdrowia i orzeczenie kategorii zdrowia - mówi kapitan Paweł Badoń, rzecznik Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie.
W powiecie tarnowskim kwalifikacja wojskowa potrwa do 28 marca. W ostatnim powiecie – brzeskim – kwalifikacja zakończy się 29 kwietnia. Jeżeli z jakiegoś powodu nie można stawić się w wyznaczonym terminie, to można go zmienić, trzeba to jednak wcześniej ustalić. W przeciwnym razie grozi doprowadzenie przed komisję przez policję.
- Lepiej mieć to już za sobą. Jak się zgłosisz w pierwszym terminie, to nie grożą kary, przewidziane za niestawienie się przed komisją. (…) Jak znalazłem wezwanie w skrzynce no to było zaskoczenie, nie spodziewałem się, że to już i był lekki stres, ale wytłumaczono nam czym się różni kwalifikacja od poboru, i zniknął stres z tym związany. (…) Wysłuchaliśmy pogadanki o wojsku i formach służby, rzeczywiście oferta finansowa jest kusząca, ale ja mam już swoje plany i raczej nie planuję związać się zawodowo z wojskiem – mówili Radiu ESKA Tarnów młodzi mieszkańcy powiatu tarnowskiego.
Polecany artykuł:
Na pytania zainteresowanych służbą wojskową odpowiadają żołnierze zawodowi. To 113 Batalion Lekkiej Piechoty oraz 6 Brygada Powietrzno-Desantowa. Prezentują sprzęt i opowiadają o służbie. Wśród najczęściej zadawanych pytań pojawiają się kwestie jak to jest być żołnierzem, jak dostać się do służby, jak wygląda dzień żołnierza a także pytania o wyposażenie w sprzęt. O tym wszystkim możecie posłuchać w naszym podcaście.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]