Cmentarz wojenny w Porębie Radlnej

i

Autor: Gmina Tarnów (www.gmina.tarnow.pl) Cmentarz wojenny w Porębie Radlnej

Remont cmentarza wojennego w Porębie Radlnej. Gmina Tarnów otrzymała dofinansowanie

2023-02-20 12:19

Gmina Tarnów otrzymała środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont konserwatorski cmentarza wojennego nr 175 z czasów I wojny światowej w Porębie Radlnej. Kwota dofinansowania wynosi 45 tysięcy złotych. Prace na terenie zabytkowej nekropolii mają zostać wykonane do końca bieżącego roku.

Gmina Tarnów otrzymała dotację na remont cmentarza wojennego w Porębie Radlnej

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak donosi PAP, przekazało gminie Tarnów dotację w wysokości 45 tysięcy złotych na remont konserwatorski zabytkowego cmentarza wojennego w Porębie Radlnej. Wcześniej, w sierpniu 2022 roku, w ramach porozumienia zawartego między wójtem gminy Tarnów a wojewodą małopolskim, rozpoczęto prace przygotowawcze niezbędne do przeprowadzenia odnowienia nekropolii. Samorząd otrzymał wówczas 7,5 tysiąca złotych, które pozwoliły opracować pełną dokumentację techniczną wraz z kosztorysami inwestorskimi. W listopadzie 2022 roku gminie przyznano pozwolenie na remont konserwatorski cmentarza oraz pielęgnację drzew. Natomiast wojewoda przekazał na ten cel dotację wynoszącą 50 tysięcy złotych.

– Otrzymane środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego są więc kolejnym wsparciem zewnętrznym, które umożliwią wykonanie remontu. Zgodnie z zasadami programu remont zostanie przeprowadzony do końca 2023 roku – powiedział cytowany przez PAP wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.

Cmentarz wojenny nr 175 w Porębie Radlnej jest ostatnią nekropolią z tamtego okresu znajdującą na na terenie gminy Tarnów, która zostanie wyremontowana. Jest on położony na tzw. Słonej Górze, gdzie powstał w latach 1915-1916 według projektu Heinricha Scholza. Składa się on z 11 mogił zbiorowych oraz 15 pojedynczych, w których złożono 74 żołnierzy, w tym 37 z armii austro-węgierskiej i 37 z armii rosyjskiej. W centralnej części cmentarza widnieje drewniany krzyż przykryty daszkiem gontowym z drewnianą figurą Chrystusa.

– Tym samym wszystkie cmentarze z okresu I wojny światowej na terenie gminy Tarnów będą po pracach konserwatorskich. W ostatnich latach prace objęły m.in. cmentarze w Tarnowcu, Jodłówce-Wałkach, Woli Rzędzińskiej, Koszycach Małych i Błoniu. Dla nas jako samorządu bardzo ważne jest to, by dbać o zabytki na terenie gminy Tarnów, które stanowią zapis historii i dziedzictwo kulturowe naszej małej ojczyzny – podkreślił wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.

Cmentarz wojenny w Porębie Radlnej jest przykładem jednej z wielu koncepcji architektonicznych charakterystycznych dla małopolskich nekropolii z tamtego okresu. W dawnej Galicji Zachodniej powstało blisko 400 cmentarzy, które upamiętniają około 70 tysięcy poległych żołnierzy różnych narodowości, m.in.: Polaków, Austriaków, Rosjan, Niemców, Ukraińców, Węgrów czy Słoweńców.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ: Piękne banknoty w PRL-u! Pamiętasz, kto na nich był?

Pytanie 1 z 10
Na banknot 5-złotowy z 1948 r. mówiono w PRL:
Upamiętnili słynną ławeczkę patriotyczną