Tarnów z lotu ptaka

i

Autor: Paweł Topolski / Archiwum Urządu Miasta Tarnowa Zmiana organizacji ruchu w ciągu ulicy Krakowskiej w Tarnowie

Województwo małopolskie do podziału. Jak będzie wyglądać po zmianach?

Województwo małopolskie może zostać podzielone. O zmianach myślą poważnie trzy regiony: tarnowski, nowosądecki oraz nowotarski. Ma to związek z tym, że chcą one być uwzględnione w specjalnym programie dedykowanym Polsce Wschodniej, w której nie znajdują się pod względem geograficznym. Z taką inicjatywą wyszła Izba Przemysłowo-Handlowa w Tarnowie.

Podział Małopolski może zagwarantować najbiedniejszym regionom dodatkowe wsparcie

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie, która odbędzie się 23 lutego 2023 roku, dojdzie do debaty na temat obecnej sytuacji, szans rozwoju oraz współpracy Tarnowa i Nowego Sącza, regionu tarnowskiego i sądeckiego. Ma to związek, jak informuje TVP3 Kraków, z pomysłem Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie, która chciałaby, aby regiony: tarnowski, nowosądecki oraz nowotarski były uwzględniane w specjalnym programie pomocowym, dedykowanym Polsce Wschodniej. Tarnowscy radni będą się zastanawiać, czy istnieje możliwość zaliczenia subregionu do obszarów zmarginalizowanych i tracących funkcje społeczno-gospodarczej. Takie rozwiązanie może doprowadzić do nowego podziału Małopolski, bowiem zarówno region tarnowski, jak i regiony nowosądecki i nowotarski nie zaliczają się pod względem geograficznym do Polski Wschodniej.

Regiony: tarnowski, nowosądecki i nowotarski, biorąc pod uwagę kondycję samorządów mierzoną wielkością PKB na jednego mieszkańca, są najmniej zamożnymi na obszarze całego województwa małopolskiego. Według Ryszarda Nejmana, dyrektora Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie, pod kątem wskaźników gospodarczych przypominają one biedniejsze subregiony województw Polski Wschodniej. Natomiast problemy finansowe są nieodłącznym punktem każdej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie. Przypomnijmy, że miasto nie mogło pod koniec ubiegłego roku dopiąć budżetu na 2023 rok. Radnym udało się to dopiero na ostatniej prostej, podczas sesji, która odbyła 29 grudnia 2022 roku.

– Podstawową rzeczą, o jaką chcemy walczyć, jest podział statystyczny. Województwo mazowieckie, o ile jest jednym województwem, to pod kątem funduszy europejskich podzielone jest na dwa odrębne regiony, którymi są rejon stołeczny Warszawy i reszta województwa. Taki sam podział, jak na Mazowszu, chcielibyśmy wprowadzić w Małopolsce. Obszar metropolitalny Krakowa byłby osobną jednostką, a cała reszta osobną. To jest jeden wariant. Drugi to podział na linię wschód-zachód, bo też mamy Małopolskę Zachodnią, czyli podregion oświęcimski, który jest dużo bogatszy niż tarnowski, sądecki czy podhalański, ale dużo biedniejszy od Krakowa. Tutaj już władze wojewódzkie zadecydują, który kierunek będzie lepszy dla naszego rozwoju – wyjaśnia w rozmowie z Radiem ESKA Ryszard Nejman, dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie.

Wspominane regiony nie mogą liczyć na pomoc ze specjalnego programu przeznaczonego dla Polski Wschodniej, ponieważ geograficznie nie są jej częścią. Rozwiązaniem problemu mogłoby być statystyczne podzielenie województwa małopolskiego, jak miało to miejsce w przypadku województwa mazowieckiego. Wówczas doszłoby, na co zwraca uwagę w rozmowie z TVP3 Kraków Ryszard Nejman, do wydzielenia obszaru metropolitalnego Krakowa, najbogatszego miasta w Małopolsce, oraz reszty województwa, czyli tej biedniejszej części. Taki podział poparła Sądecka Izba Gospodarcza.

– Nie będzie to łatwe, bo na Mazowszu też długo walczono, żeby to się udało. Przynajmniej jeden poziom podziału administracyjnego powinien być spójny z tym statystycznym. U nas są to regiony. W związku z tym te regiony, według których są dzielone pieniądze unijne, powinny być tożsame z województwami. Dla Warszawy udało się ten wyjątek zrobić, bo jest to region stołeczny, ale Kraków stolicą Polski nie jest i tu będzie trudniej. Jednak mamy czas, bo najbliższe takie zmiany mogą wejść w życie dopiero po 2027 roku, kiedy będzie nowa transza środków unijnych. Teraz jest dobry czas, żeby ten temat zgłębić i nagłośnić – dodaje w rozmowie z Radiem ESKA Ryszard Nejman.

Droga do podziału statystycznego Małopolski jest jednak daleka. Najwcześniej może dojść do tego dopiero w 2027 roku. Wcześniej Sejmik Województwa Małopolskiego musi przygotować projekt podziału województwa, który następnie powinien trafić do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Ostateczną decyzję podejmie w tej sprawie Komisja Europejska.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Czy ten władca był królem Polski? Przy 7 pytaniu przetrzesz oczy ze zdumienia!

Pytanie 1 z 10
Czy Mieszko I był królem Polski?
Veturilo 2023: jak wypożyczyć rower? Nowe stacje już stoją, zniknęły elektrozamki

Filip Rudanacja z Radia ESKA rozmawia ze znaną pisarką o związkach, przyjaźni damsko-męskiej i seksie.

Posłuchaj nowego podcastu Gabrieli Gargaś!

Listen on Spreaker.