Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej

i

Autor: Justyna Świderska Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Wiadomości

Reaguj na krzywdę! DZIECIŃSTWO Bez PrzeMOCY - akcja TOIK w Tarnowie

2024-10-21 14:14

Żeby dzieci były bezpieczne i szczęśliwe. Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej bierze udział w ogólnopolskiej kampanii pod hasłem „DZIECIŃSTWO bez przeMOCY”. Ma ona mobilizować społeczeństwo i instytucje do zapobiegania krzywdzeniu dzieci.

W tym roku już ponad dwa tysiące. Tyle razy pracownicy Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej reagowali na przypadki przemocy w rodzinie. 23 dzieci chroniło się w Ośrodku z powodu przemocy w domu. Aby zapobiegać takim sytuacjom placówka po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii „DZIECIŃSTWO bez przeMOCY”.

- To akcja organizowana od wielu lat przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Koalicję na Rzecz Ochrony Dzieci. W tym roku głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka. Celem akcji jest to, by dzieciństwo przemocy, zamieniło się dla krzywdzonych dzieci w dzieciństwo pełne mocy. Aby tak się stało musimy częściej reagować na przypadki złego traktowania najmłodszych. Czasami ktoś obawia się zareagować, bo jest przekonany, że to tylko pogorszy sytuację dziecka. Tymczasem brak tej reakcji w żaden sposób tej sytuacji nie poprawi. Reagując dajemy dziecku sygnał, że są dorośli, którym jego los nie jest obojętny i którzy mogą pomóc – przekonuje Ewelina Lasko, dyrektorka Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Osób Doznających Przemocy Domowej.

POSŁUCHAJ rozmowy o akcji DZIECIŃSTWO bez przeMOCY

Placówka przy ulicy Szarych Szeregów 1 w Mościcach działa całodobowo. Krzywdzone dzieci i osoby dorosłe doznające przemocy mogą tu liczyć na pomoc ambulatoryjną, psychologiczną, pedagogiczną czy prawną, ale mogą tu również uzyskać niezbędne schronienie. Najważniejsze, by znaleźć odwagę i o pomoc poprosić.

FB: Nowy, niesamowity mural w Warszawie. Czesław Niemen patrzy na Saską Kępę

W ramach kampanii „DZIECIŃSTWO bez przeMOCY” Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej prowadzi szkolenia dla pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych. Specjaliści szkolą w jaki sposób wykrywać symptomy przemocy wobec dziecka i uczą, jak na nie reagować. Co powinno zwrócić uwagę?

- Na pewno widoczne oznaki, takie jak siniaki, zadrapania, złamania czy oparzenia. To mogą być objawy przemocy wobec dziecka. Ale trzeba też zwracać uwagę na zmiany w zachowaniu. Jeżeli dziecko było otwarte, a teraz stało się bardziej zamknięte, nie rozmawia z kolegami i nauczycielami, wycofuje się, to może być sygnał ostrzegawczy. Również dzieci, które dotychczas nie sprawiały kłopotów, a nagle stają się wulgarne czy agresywne, mogą w ten sposób manifestować swój problem – zauważa Monika Ziemian – Kozak, pedagog.

Dotychczas ze szkoleń w ramach akcji skorzystały dwie placówki, ale kolejne jeszcze mogą się zgłaszać. Zaplanowano również zajęcia profilaktyczne i terapeutyczne dla dzieci i dorosłych, którzy używają przemocy wobec bliskich, są cyklicznie organizowane grupy wsparcia dla osób krzywdzonych. O terminach wszystkich form wsparcia, z których można korzystać darmowo a często również anonimowo, przeczytacie na stronie Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Natomiast zwieńczeniem kampanii „DZIECIŃSTWO bez przeMOCY” będzie 19 listopada akcja podświetlania na czerwono obiektów i instytucji w miastach. Również siedziba TOIK przy ulicy Szarych Szeregów 1 tego dnia o 17:00 rozbłyśnie na czerwono. A więcej o zapobieganiu przemocy wobec najmłodszych w naszej rozmowie – posłuchaj PODCASTU.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Zaimponujesz nam już od 6/10
Pytanie 1 z 10
Który z tych wielkich wieszczy zmarł najwcześniej?