Dorota Uchwat-Zaród i Marcin Zaród

i

Autor: Justyna Świderska Dorota Uchwat-Zaród i Marcin Zaród

Wiadomości

Mózgozmieniacze - innowacja z Tarnowa ma pomagać w zapobieganiu depresji

2024-10-18 14:44

W zdrowym ciele – zdrowy duch! Bazując na tym popularnym przysłowiu grupa tarnowian stworzyła projekt innowacji edukacyjnej, która ma wspierać nie tylko poprawę kondycji fizycznej, ale również psychicznej polskich uczniów. Czym są MÓZGOZMIENIACZE?

Swój projekt nazwali Mózgozmieniacze. Dwójka nauczycieli z tarnowskich szkół, we współpracy z trenerem sztuk walki oraz psychoterapeutką, zamierzają zrealizować cykl materiałów szkoleniowych, które mają pomagać w poprawianiu kondycji psychicznej polskich uczniów. A z tą nie jest najlepiej.

- Stan zdrowia psychicznego polskich nastolatków znacznie się pogorszył. Pod względem satysfakcji z życia polscy nastolatkowie zajmują dopiero 69 miejsce, na 74 badane kraje. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba osób, które zrealizowały receptę na leki antydepresyjne, wzrosła ponad pięciokrotnie. To dane alarmujące, dlatego chcemy przeciwdziałać tym tendencjom. Mózgozmieniacze to program profilaktyki zdrowia psychicznego i funkcji poznawczych nastolatków. Poprzez ruch chcemy wpłynąć na poprawę dobrostanu i możliwości uczenia się młodych ludzi, możliwości ich rozwoju i skupienia się, bo widzimy, że jest z tym duży problem – przekonują Dorota Uchwat-Zaród oraz Marcin Zaród, twórcy projektu pod nazwą Mózgozmieniacze.

POSŁUCHAJ: mówią Dorota Uchwat-Zaród i Marcin Zaród, autorzy projektu

Projekt powstaje w ramach programu Popojutrze 3.0. Autorzy przygotują dla uczniów, nauczycieli i rodziców szereg darmowych materiałów, które będą zachęcać do aktywnego włączania umiarkowanej aktywności ruchowej do planu codziennych zajęć. Zamierzają uczyć podstaw wschodnich sztuk walki i zachęcać do praktykowania na przykład Tai Chi, które sami od lat ćwiczą z powodzeniem.

Profilaktyka nowotworu piersi

- Wszelkie badania dowodzą, że regularna aktywność fizyczna wspomaga nie tylko kondycję czy odporność, poprawia sen ale wpływa również pozytywnie na pracę mózgu, na właściwości poznawcze. I nie chodzi tu o to, żeby od razu był to godzinny trening trzy razy w tygodniu. Będziemy zachęcać do tego, żeby zaczynać od krótkich sesji, które uda się małym kosztem wpleść w codzienną rutynę. Chodzi o wyrobienie sobie pozytywnych nawyków, które na stałe zagoszczą w naszym życiu. Bo na razie z badań wynika, że w przypadku większości Polaków, ta aktywność jest żadna, a każdy ruch będzie lepszy, niż nic – przekonują autorzy projektu.

Projekt Mózgozmieniacze jest adresowany do uczniów, ale również do nauczycieli i rodziców, bo to zachowania dorosłych w znacznym stopniu modelują nawyki młodszego pokolenia. Autorzy będą zachęcać własnym przykładem, który pokazuje, że włączenie umiarkowanej aktywności w codzienny plan zajęć, przynosi wymierne efekty. Powołują się przy tym na dotychczasowe doświadczenia zajęć z tai chi organizowanych w Parku Piaskówka w Tarnowie. Jak przekonują, stopniowo udało się pokonać pierwotny opór i brak przekonania uczniów, którzy zachęceni umiarkowanym stopniem trudności ćwiczeń, coraz chętniej włączali się w proponowane zajęcia. Oprócz wschodnich sztuk walki i elementów samoobrony projekt Mózgozmieniacze będzie promował różne formy aktywności aerobowej, która przynosi korzyści zarówno ciału, jak i umysłowi.

Materiały w ramach projektu Mózgozmieniacze mają być darmowe, ogólnodostępne i będą gotowe pod koniec czerwca przyszłego roku. Autorzy realizują je przy współpracy z trenerem wschodnich sztuk walki Robertem Maślanką oraz Psychoterapeutką i psycholożką Agnieszką Latos. Innowacja z Tarnowa już teraz otrzymała patronat merytoryczny Polskiego Związku Wu Shu oraz grupy Superbelfrzy RP, a także patronat medialny tygodnika Głos Nauczycielski oraz portalu Edunews.pl - Portal o nowoczesnej edukacji.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ. Ile wiesz o Wojciechu Szczęsnym? Mniej niż 8/15 to wstyd!
Pytanie 1 z 15
Zacznijmy od czegoś łatwego. Wojciech Szczęsny jest synem innego, znanego bramkarza. Podaj jego imię