Każdą wyprawę trzeba dobrze przemyśleć i zaplanować. Dotyczy to nie tylko wycieczek w góry, ale także w najbliższą okolicę. Warto usiąść z mapą, wybrać trasę i atrakcje do zobaczenia, ocenić własne siły i spakować plecak. Podstawowe rzeczy, które powinny się w nim znaleźć to mapa, kompas, latarka i apteczka.
- Planując trasę warto sprawdzić, czy będziemy mieli gdzie się schować, w razie nagłego załamania pogody. Przydadzą się wiaty turystyczne, bacówki albo schroniska. Ubranie też powinno być wygodne i dopasowane do pogody. Natomiast do plecaka wkładamy jakąś bluzę i płaszcz przeciwdeszczowy. Zabieramy prowiant i coś do picia. Jeżeli spodziewamy się chłodu, świetnie sprawdzi się na trasie termos z herbatą – podpowiada przewodnik Piotr Firlej.
W sytuacji awaryjnej przyda się naładowany telefon. Do pamięci warto wprowadzić numery do służb ratowniczych.
W najbliższej okolicy Tarnowa jest sporo ciekawych terenów, które można zwiedzać miło spędzając czas. Od lat niezmiennie popularnością cieszy się Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Zwiedzać można też malowniczy park wokół dworu Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Jeśli natomiast planujecie dalszą wyprawę samochodową to można zacząć wokół pasma Liwocza i Brzanki, przez Tuchów, Ryglice, Jodłową, Czermną, Ołpiny, Olszyny i Brzankę do Tuchowa.
Tymczasem od piątku 12 czerwca ponownie, po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, można będzie odwiedzać wybrane oddziały tarnowskiego Muzeum Okręgowego. Na początek placówka udostępni tereny wokół dworu w Dołędze i zagrody Felicji Curyłowej w Zalipiu.