Prezydenci Krakowa, Oświęcimia i Tarnowa zaapelowali do władz samorządowych województwa małopolskiego o wycofanie się z deklaracji w sprawie „sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych”.
- Samorządowcy są zobowiązani do zapewnienia równego traktowania wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Mają obowiązek strzec praw człowieka zawartych w Konstytucji RP oraz ratyfikowanych przez Polskę umowach międzynarodowych i pracować na rzecz realizacji w praktyce powszechnej zasady równości – czytamy w apelu.
Prezydenci piszą dalej, że dokument przyjęty przez sejmik narusza zasady równości, dzieli zamiast łączyć, naraża ludzi o odmiennych od powszechnych preferencjach seksualnych na dyskryminację, a nawet przemoc motywowaną uprzedzeniami.
- Pośrednio aprobuje niewiedzę i społeczne fobie, sugeruje przyzwolenie na łamanie praw jedno#stek i zbiorowości. Jest też cichym przyzwoleniem na tworzenie różnych „stref wolnych od…”, czy kreowanie konfliktów na tle rasowym lub religijnym. Jest zatem formą zgody na naruszanie granic prawa w wyniku fikcyjnych ideologii – piszą prezydenci.
Włodarze Krakowa, Oświęcimia i Tarnowa oczekują skutecznego wycofania się przez Sejmik Województwa Małopolskiego z Deklaracji nr 1/19 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 29 kwietnia 2019 r. „w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych”, przyjętej podczas VIII Sesji Sejmiku Województwa
Apel prezydentów to także pokłosie wypowiedzi wicemarszałka województwa małopolskiego Tomasza Urynowicza. Stwierdził, on iż odstąpienie od deklaracji jest konieczne, bowiem wpłynąć może na utratę unijnych funduszy dla Małopolski.