Wpis do rejestru zabytków obejmuje nie tylko budynek, ale także jego zadaszenie wraz z wystrojem składającym się z kasetonowego sufitu hali, schodów, antresoli, oświetlenia, posadzką kasami biletowymi i zegarem dworcowym.
- Dodatkową wartością artystyczną dworca jest szczegółowo dopasowane wyposażenie pod względem estetyki i zastosowanych materiałów. Wnętrze budynku zachwyca kompleksowo zaprojektowanym i utrzymanym bez przekształceń wystrojem, który jest tożsamy z architekturą budynku. To dzieło powstało w czasach ograniczonych normami budowlanymi i możliwościami technicznymi, jednak mościcki dworzec nadal zachwyca unikatowością zastosowanych rozwiązań architektonicznych i estetycznych – mówi Magdalena Miszczyk, rzeczniczka wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.
Polecany artykuł:
Co ciekawe, przeciwne wpisaniu do rejestru zabytków były Polskie Koleje Państwowe, czyli właściciele obiektu. Decyzja konserwatora stała się jednak prawomocna. Od teraz wszystkie zmiany w budynku muszą być konsultowane z konserwatorem zabytku.
- Prowadzimy obecnie analizę zasadności realizacji inwestycji związanej z modernizacją tego obiektu w kolejnej perspektywie inwestycyjnej, czyli po 2023 roku. Poza tym obecnie cały czas istnieje możliwość wynajmu powierzchni w budynku dworca PKP Tarnów Mościce na zasadach komercyjnych. Jesteśmy otwarci na rozmowy i zapraszamy do współpracy potencjalnych najemców – mówi Michał Stilger rzecznik prasowy PKP S.A.
Polecany artykuł: