Historia na murze – płaskorzeźby w Zakątku Spycimira [ZDJĘCIA]

2021-08-04 7:01

Radzie Osiedla Starówka w Tarnowie udało się sfinalizować projekt upamiętnienia założyciela miasta. Historia Spycimira Leliwity, wyryta na płaskorzeźbach, pojawiła się na murze okalającym Multimedialne Centrum Artystyczne. Opowiada o powstaniu Tarnowa i przeszłości grodu.

Od aktu lokacyjnego po funkcjonujący gród. Jak powstał Tarnów? Kto był założycielem miasta nad Białą? Tego można się dowiedzieć z historii obrazkowej w formie płaskorzeźby. Specjalne tablice, już trzy lata temu, przygotowała Rada Osiedla Starówka. Miały być pamiątką 690. rocznicy lokacji Tarnowa. Niestety, przedłużające się prace remontowe w Zakątku Spycimira i pandemia koronawirusa uniemożliwiły wcześniej finalizację tego projektu. Teraz nareszcie płaskorzeźby zawisły przy ulicy Wałowej. Można je podziwiać na murze obok Multimedialnego Centrum Artystycznego. Pomysłodawcy mają nadzieję, że będą przypominać i uczyć o historii powstania Tarnowa.

85761 Czy politycy powinni dostać podwyżki? Zdania Polaków podzielone

- Pomysł wyszedł od Rady Osiedla Starówka i od dwojga artystów tarnowskich: Ewy Śmiałek i Łukasza Jewuły, którzy wykonali projekt, model, a następnie odlew z mosiądzu. Płaskorzeźba ma około 4 metrów rozpiętości, obrazy są wysokie na 40 centymetrów, mają taki trochę „komiksowy” charakter. Jest to opowieść o tym, jak budowano Tarnów. Od momentu, jak król Łokietek wręcza Spycimirowi akt lokacyjny, przez budowniczych miejskich, plany, które powstawały, przez wszystkie cechy i fachy i mieszkańców, którzy są zaangażowani w tę budowę. Wykonany z pietyzmem odlew, bardzo wiernie oddaje ówczesne stroje, narzędzia, więc jest to autentycznie średniowieczna opowieść o powstaniu Tarnowa – mówi Ryszard Żądło, z Rady Osiedla Starówka w Tarnowie.

Płaskorzeźba została zamocowana na murze, który oddziela Zakątek Spycimira od ulicy Wałowej w Tarnowie. Obrazom towarzyszą podpisy, które w przystępny sposób pozwalają, zarówno dorosłym jak i najmłodszym, poznać historię miasta. Inicjatorzy chcieliby, aby był to jeden z elementów przyszłego Panteonu Wielkich Tarnowian, który ich zdaniem powinien powstać na tarnowskiej Starówce. Spacerując można będzie przystanąć przy pulpitach multimedialnych i za ich pomocą poznać miejsce i postać, jej dokonania, znaleźć budowle, które powstawały w danym czasie albo na przykład wynalazki Jana Szczepanika.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Psychotest. Czy jesteś zazdrosna/zazdrosny?

Pytanie 1 z 7
Jak często kłócisz się z partnerem/partnerką o inne osoby?