Na pomoc psychologów uczniowie szkół w Gminie Tarnów mogą liczyć od wielu lat. Jenak dyrektorzy placówek zgłaszali, że zapotrzebowanie jest większe. Dlatego zdecydowano o zatrudnieniu dodatkowych specjalistów, którzy pomagają dzieciom i młodzieży w świetlicach profilaktycznych. Pomoc adresowana jest przede wszystkim do uczniów mających kłopoty w domu, ale nie tylko.
- Wsparcia często wymagają dzieci, u których w rodzinie występują problemy uzależnienia albo przemocy. Ale nawet jeśli takich problemów nie ma, zdarzają się inne kłopoty, z którymi dziecko sobie nie radzi. Niektóre dzieci mogą liczyć na wsparcie rodziców, jednak są i takie sytuacje, że rodzic chce pomóc, ale nie wie jak. W takich przypadkach też można poprosić o pomoc specjalistę – tłumaczy Beata Witkowska, szefowa Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie.
Żeby skorzystać ze wsparcia nie potrzeba żadnego skierowania. Na spotkanie z psychologiem czy logopedą kierują dyrektorzy szkół, po konsultacji z wychowawcami i rodzicami. Spotkania odbywają się cyklicznie, specjaliści pracują w wyznaczonych godzinach.
- Nie lekceważmy problemów dzieci. Dorosłym może się wydawać błahy, ale dla dziecka to poważny kłopot. Trzeba z dziećmi rozmawiać, a w razie potrzeby nie wstydzić się i skorzystać z pomocy, zanim sytuacja się skomplikuje. Od kilku lat wzrasta liczba osób, które zgłaszają się po pomoc. Rośnie świadomość mieszkańców w tym zakresie i na szczęście korzystanie z pomocy psychologa nie jest już tak wstydliwą sprawą – zauważa Beata Witkowska.
Z dziećmi i młodzieżą w świetlicach profilaktycznych Gminy Tarnów pracuje kilkunastu specjalistów. Ich pomoc jest darmowa i trwa tak długo, jak jest potrzebna. Zatrudnienie logopedów i psychologów sfinansowano ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. O pomoc specjalistów można też pytać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Tarnowie przy ul. Krakowskiej 19.